774 453 355

Topení klimatizací. Kolik stojí provoz klimatizace v zimě?

Topení klimatizací. Kolik stojí provoz klimatizace v zimě?

Spousta lidí stále neví, že klimatizace se dá využít i v zimě, a to jako topení. Možná vás napadne, proč byste si měli kupovat klimatizaci na zimu, když potřebujete chladit klimatizací v létě? To ale není ta správná otázka. Zkuste se zeptat, zda proděláte nebo něco získáte něco tím, že si koupíte klimatizaci na zimu? Odpověď najdete v tomto článku.

Pro správný výběr topícího mechanismu je důležité si rozmyslet, co od topení očekáváte, zda chcete rychlé vytopení prostoru, sušení prádla nebo se sami ohřát. Také se v dnešní době musíme zamyslet nad tím, kolik vytápění stojí a jaké teplo daný topící mechanismus poskytuje.

Která varianta topení je nejlevnější a která vám pomůže vytopit prostor nejrychleji?

Která varianta topení je nejlevnější a která vám pomůže vytopit prostor nejrychleji?

Do menších prostor lez využít lokální vytápění jako jsou třeba kachlová kamna na dřevo (musíte brát v potaz cenu dříví a průměrnou spotřebu za rok) nebo elektrické konvektory. Pro vytopení větších místností se využívá především ústřední topení, které má většinou podobu klasického topení fungující na přenosu tepla prostřednictvím horké vody a plynového kotle.

Pokud je vaší prioritou rychlé vytopení prostoru, určitě se jí nedočkáte formou klasického vytápění nebo plynového kotle. Doba než se ohřeje dostatečné množství vody a než se o horkou vodu zahřeje topení, ze kterého následně saje horký vzduch, trvá přihližně 30 minut. Pokud přijdete domů zvenku zmrzlí nebo máte malé děti, rychlost tepla je pro vás největší prioritou, nicméně tradiční způsoby vytápění vám v rychlosti moc nepomohou.

Velmi oblíbenou variantou v současné době je podlahové vytápění, které je vhodné při použití nákladného tepelného čerpadla země – voda, případně vzduch – voda. Díky velkému zásobníku teplé vody nemusíte čekat na ohřátí vody, ale rychlost tepla je pak závislá na ohřátí podlahy, která teprve ohřívá vzduch v mísnosti.

Jistě vás napadne možnost rychlého ohřátí pomocí topných infra panelů, které zahřívají lidskou pokožku okamžitě, pokud na ni svítí. Teprve od ní se pak ohřívá okolní vzduch. Ale ten kdo panely má, ví a zná. Někdy prostě preferujete prvně teplo ve vzduchu, a teprve následně na svém těle, někomu je dokonce záření panelů nepříjemné. 

Rychle prostor můžete vyhřát přímotopem. Ten ale hřeje spíše lokálně – fouká na jedno dané místo a větší prostory tak prohřívá pouze pozvolna prolínáním prohřátého a studeného vzduchu. Je také charakteristický svými výsokými příkony a tedy i náklady na vytápění.

Aktuálním hitem se nyní do menších i prostornějších místností stává vytápění pomocí klimatizace, která kombinuje rychlost topného panelu, efektivnost tepelného čerpadla a zároveň má mnohem nižší pořizovací náklady.

Jaké jsou výhody vytápění pomocí klimatizace?

Nynější klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, čímž dochází k tomu, že vnitřní jednotka topí. Tento způsob topení patří mezi nejefektivnější, nejekonomičtější, ale především nejekologičtější způsoby topení vůbec. Při topení klimatizace platíte pouze elektrickou energii, která pohybuje tepelným čerpadlem a větrákem klimatizace. Teplo pak vlastně vzniká pomocí tohoto principu pouze za cenu oné přijaté energie, teoreticky lze říct, že teplo je pak zdarma.

Shrnutí výhod topení klimatizací:

  • pořizovací cena (v porovnání s pořizovací cenou třeba plynového kotle),
  • úspora nákladů na elektrickou energii,
  • nejrychlejší vytopení místnosti,
  • klimatizace vás zbaví prachu a bakterií (stejně jako v létě),
  • nízké nároky na údržbu,
  • se zprovozněním topení neztratíte ani minutu svého času (na rozdíl od krbů či kamen).

Kolik stojí topení prostřednictvím klimatizace?

Podívejme se například na topení klimatizací značek Toshiba, které patří mezi nejúspornější. Při průměrné nákupní ceně elektřiny 4,34 Kč/1 kWh (2020) má Toshiba Daiseikai 9 (o výkonu 2,5 kW chlazení) nejnižší příkon topení od 0,15 kW, tzn. že za hodinu topení zaplatíte 0,65 Kč (0,15 x 4,34). Za průměrných 10 hodin provozu topení s touto klimatizací zaplatíte 6,50 Kč za den a měsíční náklady na topení (při prům. počtu 30 dní) vás přijdou jen na 195 Kč!

Pokud však strategii otočíme a podíváme se na topení klimatizací Toshiba Daiseikai 9 při nejvyšším příkonu, který je 1,55 kW, pak vás hodina topení vyjde na 1,55 x 4,34 Kč, tj. 6,73 Kč. Funguje-li klimatizace 10 hodin denně na nejvyšší příkon, zaplatíte pouze 67,3 KčNicméně nejvyšší příkon nikdy nebudete používat dlouhou dobu. Využijete jej na rychlé vytopení místnosti a následně ho ztlumíte na standardní nebo nízký příkon.

Nejčastěji ale využijete klimatizaci při standardním (jmenovitém) příkonu, který je 0,60 kW, kdy vás hodina topení vyjde na 2,60 Kč a topení za den na 26 Kč. Měsíční náklady na topení budou (při prům. počtu 30 dní) 781 Kč.

Spočítali jste si někdy provoz vašeho topení?

A jaký je finanční rozdíl při topení klimatizací, přímotopem a topným panelem (infrapanelem)? 

Porovnáme průměrné měsíční náklady (tedy při jmenovitém příkonu) na topení klimatizací Toshiba Daiseikai, kteřé činí 781 Kč. Model o výkonu 2,5 kW (chlazení) má výkon pro topení až 3,2 kW a je vhodný do místnosti až 80 m³.

U přímotopu, který vytopí srovnatelnou plochu o stejném výkonu a příkonu 3 kW, budou měsíční náklady na topení činit 3 906 KčU infrapanelu často narazíte na fakt, že jeden vytopí pouze malou místnost, např. infrapanel s výkonem 700 kW vytopí místnoust použe o rozměru cca 16 m³. Na srovnatelně velkou místnost byste tedy potřebovali hned 4 tyto panely! Náklady pak při zaokrouhlení na celkový výkon, resp. příkon 3 kW budou stejné jako u přímotopu, tedy 3 906 kW.

Z toho vyplývá, že klimatizace je ve srovnání s přímotopem i infrapanelem levné topení. Její provoz vás vyjde 5x levněji! Měsíčně na nákladech ušetříte více než 3000 Kč!

Vzhledem k tomu, že na klimatizace Toshiba poskytujeme záruku 7 let, srovnání provozu klimatizace, přímotopu a infrapanelů jsem provedli i v tomto dlouhodobém horizontu se zahrnutím pořizovacích nákladů. Za tuto dobu s klimatizací Toshiba Daisekai ušetříte až 135 000 Kč!

Podrobné informace o těchto srovnáních naleznete přímo na webu Toshiba Daiseikai zde »

Jak vybrat vhodnou klimatizaci?

Zvažujete, že si koupíte klimatizaci a řešíte, jak vybrat vhodnou klimatizaci? Co vše byste měli zvážit při jejím výběru? Split nebo multisplit a co to vlastně je? Jakou vybrat vnitřní a venkovní jednotku? V tom vám pomůže náš návod. Konkrétní řešení je ale vždy potřeba konzultovat s odborníky, kteří dokáží najít vhodné řešení vám přímo na míru.

Praktické tipy pro klimatizace Toshiba

Máte doma klimatizace Toshiba? Přinášíme vám několik „vychytávek“, které vám tyto klimatizace nabízí. Tyto praktické tipy pro klimatizace Toshiba vám poradí, jak můžete snížit jas LED diody na jednotce v místnosti, kde spíte, aby vás klimatizace nerušila, anebo jak si třeba při cestě z práce můžete pohodlně na dálku nastavit teplotu u vás doma. 😊

Jak probíhá stavební příprava pro montáž klimatizace krok po kroku?

Stejně jako rozvody vody, odpadů či elektřiny potřebuje i klimatizace svoji předpřípravu. Stavební přípravou pro montáž klimatizace se vyhnete v interiéru viditelným lištám a trubkám. Navíc pokud využijete speciální box, budete moci klimatizaci namontovat i až za několik roků. Jak konkrétně probíhá příprava pro montáž klimatizace krok po kroku?

Servis klimatizací v Tonstudio Rajchman

Nahrávací studio Tonstudio Rajchman v Dolních Bojanovicích si nás vybralo pro kompletní servis všech klimatizací v objektu. To je pro nás čest i potěšení. Tonstudio Rajchman kromě nahrávání hudby všech hudebních žánrů dokáže podle požadavku dodat vše potřebné ohledně nahrávky, ozvučení, instalací a pořízení zvukových i obrazových záznamů.

Klimatizace jako pomocník při výrobě vína

V posledních letech na území České republiky teploty neustále rostou. To samozřejmě postihuje i vinaře, kteří proto zažívají “horké chvíle” se svým vínem. Ve sklepech bývá až 20 °C, a to je pro vinaře doslova zlý sen. Jako dobrý pomocník při výrobě vína se osvědčila klimatizace, která dokáže ve sklepě navodit stálou teplotu až 12 °C.

Laciná klimatizace dvakrát placená

Na každém rohu doslova zakopáváte o různé akce a výhodné cenové nabídky. Jistě máte ale osobní zkušenost, že ne vždy se vyplatí koupit tu nejlevnější variantu, ať už se jedná třeba o boty nebo pračku. Nejinak je tomu i u klimatizací, protože laciná klimatizace se může stát dvakrát placená! Dejte si pozor, co vše lákavá cena zahrnuje.

6 tipů pro správný výběr klimatizace

Uvažujete o koupi klimatizace, ale nevíte, na jaké parametry a vlastnosti se máte zaměřit? Každý vám radí něco jiného? Kde je pravda a co skutečně hraje podstatnou roli? Přinášíme vám 6 tipů, které vám usnadní výběr nové klimatizace do vašeho domu či bytu.