Využijte akci na multisplit klimatizace a získejte ZDARMA 1 vnitřní jednotku! Více informací naleznete zde.
Klimatizace - Hustopeče > Topení klimatizací > Průvodce Topením klimatizací > Topení klimatizací. Kolik stojí topení klimatizací v zimě?

Topení klimatizací. Kolik stojí topení klimatizací v zimě?

Hodnocení: 5/5 | Celkem: 81 recenzí | Publikováno: 3.12.2023

Doba čtení: 18 min

Topení klimatizací je rychlé a levné topení. V tomto článku se dozvíte kolik stojí vytápění klimatizací a jaké jsou náklady na topení klimatizací v zimě.

Jistě, možná namítnete, že máte přece doma své topení tak proč uvažovat nad topením klimatizací. Možná vás napadne také otázka, proč byste si měli pořizovat klimatizaci na zimu, když potřebujete chladit klimatizací v létě?

To ale není ta správná otázka.
Zkuste se zeptat jinak:

Topení klimatizací je levnější než topení krbem

Kolik mohu ušetřit topením klimatizací a co získám tím, když si klimatizaci pořídím už na zimu?

Odpověď Vás překvapí. Kolik stojí topení klimatizací a ještě mnohem více najdete níže v tomto článku.

Začneme téma ze široka. Při výběru topného mechanismu je důležité rozmyslet si, co od topení očekáváte. Pokud je Vaše odpověď:

 • rychlé vytopení prostoru
 • levné topení a finanční úsporu
 • sušení prádla nebo se sami ohřát

pak právě topení klimatizací je řešením pro Vás a vše výše uvedené umožňuje.

Kdo máte doma kotel na uhlí, dříví a nebo například podlahové topení víte, že pokud se přiblíží zima a dny jsou občas chladné, je pro vás ekonomicky nákladné rozjet svůj zdroj topení a když už jej spustíte, pak je pro vás výhodnější jej už ne-vypnout, a pokračovat s ním v topení přes zimu.

U kvalitní klimatizace je to přesně naopak. S klimatizací můžete topit a přitápět, kdykoliv uznáte za vhodné. To vše pouze stiskem jednoho až dvou tlačítek na ovladači a do pár minut se začne z klimatizace hrnout teplý vzduch. Kvalitním značkám klimatizací trvá vytopení místností v řádu minut.

Proč topit klimatizací?

Protože topení klimatizací je nejlevnější teplo, které si doma můžete užívat. Díky topení klimatizací ušetříte peníze. Prémiové klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla, kdy teplo se vytváří uvnitř, zima proudí ven. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, čímž se výrazně pomáhá tomu, že vnitřní jednotka levně topí. Teplo vzniká  pouze za cenu přijaté energie pro provoz klimatizace (spotřebovaného příkonu klimatizace) a teoreticky lze říct, že teplo je jako vedlejší produkt  a z tohoto pohledu je poskytováno “zdarma”. Tento způsob topení patří mezi nejefektivnější, nejekonomičtější, ale především nejekologičtější způsoby topení vůbec. Zjednodušeně řečeno, při topení klimatizace platíte pouze elektrickou energii, která pohybuje kompresorem klimatizace a ventilátorem vnitřní klimatizace. A to je velmi malá spotřeba elektrické energie.

Topení klimatizací aktivujete stiskem tlačítka a oproti přípravě dříví do kamen, nebo doplňování uhlí do kamen, ztratíte tak pouze vteřiny. Topení klimatizací je pohodlné a časově nenáročné. Více o rychlém topení klimatizací

Rychlé topení a přitápění klimatizací Kategorie: Topení klimatizací Topení klimatizací je rychlé topení, kdy po nastavení ovladače a stisku tlačítka se teplo začne doslova hrnout do místnosti od cca 2-5 minut. Nastavení topení můžu provést také mocí WiFi… číst více

Shrnutí výhod topení klimatizací:

 • pořizovací cena (v porovnání s pořizovací cenou plynového kotle, elektrokotle a podlahového topení nebo i tepelného čerpadla Vzduch-Voda),
 • úspora nákladů na elektrickou energii,
 • nejrychlejší vytopení místnosti,
 • klimatizace vás zbaví prachu a bakterií (pokud obsahuje účinné součásti na čištění vzduchu jako Toshiba Daiseikai),
 • nízké nároky na údržbu (od Klimatizace-Hustopeče® velmi levný servis),
 • se zprovozněním topení neztratíte ani minutu svého času (na rozdíl od krbů či kamen kam musíte přikládat, nebo podlahové topení na které musíte čekat)

Kolik stojí topení klimatizací?

Ukážeme u tří modelů různých tříd. TOP klimatizace k topení Toshiba Daiseikai, zlaté střední cestě Toshiba Shorai Edge a kvalitě za rozumnou cenu Toshiba Seiya.

Kolik stojí hodina provozu klimatizace?

Podívejme se například na topení klimatizací značky Toshiba, která patří mezi nejúspornější. Při průměrné nákupní ceně elektřiny 7,60 Kč/1 kWh (09/2023 zdroj ČSÚ) má vlajková loď, nejvyšší řada klimatizace Toshiba Daiseikai 9 (o výkonu 2,5 kW chlazení) nejnižší příkon (spotřebu) při režimu topení od 0,15 kW/h, tzn. že za hodinu topení zaplatíte 1,14 Kč (0,15 x 7,60).

Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?

Představme si, že doma potřebujeme intenzivně topit cca 10 hodin denně a tak za průměrných 10 hodin topení klimatizací Toshiba Daiseikai zaplatíte 11,4 Kč za den (10 hodin topení/den) a tím měsíční náklady na topení (při prům. počtu 30 dní) vás přijdou jen na 342 Kč!

Kdo má levnější cenu elektřiny zaplatí tím ještě méně!

Všechny klimatizace Toshiba obsahují patentovanou Invertorovou technologii díky, které pojede klimatizace Toshiba na plný výkon jen velmi zřídka. Proto mnohem častěji využijete klimatizaci při standardním (tzv. jmenovitém) příkonu, který činí pro Toshiba Daiseikai příkon 0,60 kW, kdy vás hodina topení vyjde na 4,56 Kč a topení za den na 45,60 Kč. Měsíční náklady na topení budou (při prům. počtu 30 dní) činit částku 1 368 Kč při provozu klimatizace na jmenovitý výkon.

Srovnání spotřeby klimatizace při topení s elektrickými zdroji vytápění:
  Klimatizace Přímotop 3000w Infrapanel 3000w
Výkon topení 3,5 kW 3 kW 3 kW
Příkon topení 0,6 kW 3,25 kW 3,25kW
Délka topné sezóny 7 měsíců 7 měsíců 7 měsíců
Náklady za měsíc 342 - 1368 Kč 7 410 Kč 7 410 Kč
Náklady za rok 2 394 Kč - 9 576 Kč 51 870 Kč 51 870 Kč

Kolik stojí hodina provozu klimatizace?

O tom, že topení klimatizací značek Toshiba, které patří mezi nejúspornější ukáže i další model klimatizace. Při průměrné nákupní ceně elektřiny 7,60 Kč/1 kWh (9/2023 zdroj ČSÚ) má klimatizace střední třídy Toshiba Shorai Edge (o výkonu 2,5 kW chlazení) nejnižší příkon (spotřebu) při režimu topení od 0,16 kW, tzn. že za hodinu topení zaplatíte 1,216 Kč (0,16 x 7,60).

Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?

Za situace, kdy doma potřebujeme intenzivně topit 10 hodin denně  zaplatíte za průměrných 10 hodin topení klimatizací Toshiba Shorai Edge pouze 12,16 Kč za den a tak vás vyjdou měsíční náklady vynaložené na topení (při prům. počtu 30 dní) jen na 364,8 Kč! Kdo má levnější nákupní cenu elektřiny, bude mít cenu za spotřebu ještě nižší.

Klimatizace Toshiba obsahují patentovanou Invertorovou technologii díky, které pojede na klimatizace Toshiba na plný výkon jen velmi zřídka. Proto mnohem častěji využijete klimatizaci při standardním (tzv. jmenovitém) příkonu, který činí pro Toshiba Shorai Edge příkon 0,70 kW, kdy vás hodina topení vyjde vyjde na 0,70 x 7,60 Kč/1kW/h, tj. 5,32 Kč. Funguje-li klimatizace 10 hodin denně na nejvyšší příkon, zaplatíte pouze 53,2 Kč za den!

Měsíční náklady na topení budou (při prům. počtu 30 dní) 1 596 Kč za měsíc.

Srovnání spotřeby klimatizace při topení s elektrickými zdroji vytápění:
  Klimatizace Přímotop 3000w Infrapanel 3000w
Výkon topení 3,5 kW 3 kW 3 kW
Příkon topení 0,16 - 0,6 kW 3,25 kW 3,25 kW
Délka topné sezóny 7 měsíců 7 měsíců 7 měsíců
Náklady za měsíc 365 - 1 596 Kč 7 410 Kč 7 410 Kč
Náklady za rok 2 555 -11 172 Kč 51 870 Kč 51 870 Kč

Kolik stojí hodina provozu klimatizace?

I nejlevnější kvalitní klimatizace od firmy Toshiba se může pyšnit nízkou spotřebou. Při průměrné nákupní ceně elektřiny 7,60 Kč/1 kWh (9/2023 zdroj ČSÚ) má klimatizace střední třídy Toshiba Seiya  (o výkonu 2,5 kW chlazení) nejnižší příkon (spotřebu) při režimu topení od 0,19 kW, tzn. že za hodinu topení zaplatíte 1,444 Kč (0,19 x 7,60).

Kolik elektřiny spotřebuje klimatizace?

Představme si, že doma potřebujeme intenzivně topit cca 10 hodin denně a tak za průměrných 10 hodin topení klimatizací Toshiba Seiya zaplatíte 14,44 Kč za den a tím vás vyjdou měsíční náklady vynaložené na topení (při prům. počtu 30 dní) jen na 433,3 Kč!

Kdo má levnější nákup elektrické energie ušetří ještě více.

Všechny klimatizace Toshiba obsahují patentovanou Invertorovou technologii díky, které pojede na klimatizace Toshiba na plný výkon jen velmi zřídka. Proto mnohem častěji využijete klimatizaci při standardním (tzv. jmenovitém) příkonu, který činí pro Toshiba Seiya  příkon 0,86 kW, kdy vás hodina topení vyjde vyjde na 0,86 x 7,60 Kč, tj. 6,54 Kč.  Funguje-li klimatizace 10 hodin denně na nejvyšší příkon, zaplatíte pouze pouze 65,4 Kč za den!

Měsíční náklady na topení budou (při prům. počtu 30 dní) 1 962 Kč za měsíc.

Srovnání spotřeby klimatizace při topení s elektrickými zdroji vytápění:
  Klimatizace Přímotop 3000w Infrapanel 3000w
Výkon topení 3,5 kW 3 kW 3 kW
Příkon topení 0,86 kW 3,25 kW 3,25 kW
Délka topné sezóny 7 měsíců 7 měsíců 7 měsíců
Náklady za měsíc 434 -1 962 Kč 7 410 Kč 7 410 Kč
Náklady za rok 3 038 - 13 734 Kč 51 870 Kč 51 870 Kč

Z toho vyplývá, že Topení klimatizací je 5x a více levnější! Topení klimatizací je výhodné a může ušetřit i 80% nákladů.

Měsíčně lze(jednou klimatizací) na nákladech při topení klimatizací ušetřit i více než 6 042 Kč! 

Ročně pak lze (jednou klimatizací) ušetřit na nákladech 42 294 Kč oproti přímotopům a infrapanelům! Stejně tak lze ušetřit i při topení s elektrickým kotlem nebo boilerem na ohřev teplé vody – viz náš článek Pro všechny co topí elektrokotlem, boilerem s topnou spirálou.

Topení klimatizací nebo plynem?

Dovolte nám odpovědět příběhem našeho klienta Josefa, který žije se svou rodinou ve dvou patrovém rodinném domě. Protože v roce 2022 bylo v létě horko, pořídil si od nás dvě splitové klimatizace Toshiba Daiseikai a to nejprve za účelem chlazení horního patra rodinného domu. Do montáže a klimatizací investoval skoro 130.000 Kč.

Celé léto s klimatizacemi spokojeně chladil a doma byla pohoda. Na podzim roku 2022 se začala projevovat energetická krize, ceny plynu vyletěli nahoru. Protože Josef znal výhody klimatizace Toshiba Daiseikai a měl ji dobře instalovanou, začal klimatizací topit polovinu domu. Když po roce přišlo vyúčtování energií byl velmi překvapen.

Spotřeba elektřiny za rok vzrostla z 1MWh o 0,4 MWh na celkem 1,4 MWh, což za celé léto chlazení a celou zimu topení považuje za slušné, avšak spotřeba plynu se snížila o víc jak 50%.

Technik Klimatizace Hustopeče montuje klimatizaci, která topí levněji než plyn

Pro představu, jen plynový kotel spotřebuje asi 400 kW/h elektřiny za celý rok + plyn. Dvě úsporné, silné a dobře servisované klimatizace A+++ spotřebují za rok také 400 kW/h elektřiny, ale budou přitom chladit celé léto a topit celou zimu. Řešíte spotřebu elektřiny plynového kotle? Neřešíte. Proto vás nebude trápit ani spotřeba našich klimatizací.

Jak příběh Josefa pokračoval? 

V roce 2023 si spokojený klient Josef, na zimu pořídil další klimatizaci A+++ s topným výkonem 8 kW a bude topit dál jen klimatizací! Očekává snížení spotřeby plynu pouze na ohřev teplé vody. My jsme hrdí na to, že jsme jeho výhradním dodavatelem.

V odpovědí na otázku zda Topení klimatizací nebo plynem? Známe jasnou odpověď: Klimatizací A+++ od Klimatizace-Hustopeče®. Protože ušetříte minimálně 50% na spotřebě plynu!

Jaká je spotřeba při topení klimatizace v zimě?

Klimatizace nejvyšší třídy (od SCOP 5,2 výše) bude topit ještě levněji. Spotřeba prémiové klimatizace A+++ při topení v zimě bude od 0,15 – 0,6 kW/h. Pro účely tohoto výpočtu uvádíme ve výpočtu klimatizaci střední třídy. Náklady na topení jedním kusem klimatizace střední třídy (Toshiba Shorai Edge) s hodnou SCOP 5,1 za celou zimu vychází při jmenovité spotřebě 0,16 – 0,7 kW/h a jsou zobrazeny podle tabulky níže. Pokud klimatizace navrhne a instaluje odborník na Topení klimatizací, budou náklady na topení klimatizaci za celou zimu v nejlepším případě 1 532 Kč a v horším případě pak 6 703 Kč (při 6h topení denně).

Náklady na topení jednou klimatizací za celou zimu:

(naleznete ve vyčíslení v posledním řádku tabulky, ve žlutém poli)

Výpočet kolik stojí vytápění klimatizací v zimě
Jak je z výpočtu vidět, klimatizace střední třídy s tepelným výkonem 3,2 kW stojí nákladech přes celou zimu mezi 1 532 Kč až 6 703,20 Kč/ zima 7 měsíců. Jeden přímotop nebo infrapanel o výkonu pouze 3 kW spotřebuje elektřinu za 31 122 Kč, tedy asi 5x více než topení klimatizací. A to je zásadní důvod proč přemýšlet o Topení klimatizací

I při topení plynem je topení klimatizací výhodnější!

Náklady vytápění plynem při průměrné ceně 1,51 Kč/KhW plynu a zimě o stejných parametrech: Topení 6 hodin/denně/ 1 měsíc topení u atmosférického kotle činit 8 602 Kč a za celou zimu se 7 měsíci vytápění bude topení plynem stát 60 217 Kč!

Lidé s garantovanou a regulovanou cenu 1kwh plynu 3,02 Kč vč. DPH (v r.2023) zaplatí za topení plynem přes zimu se 7 měsíci až 120 434 Kč! Sluší se připomenout, že kromě spotřeby plynu, spotřebuje plynový kotel také 400 kWh ročně. K nákladům za spotřebu plynu je tak nutné 3 040 Kč za spotřebu elektřiny. Tedy spotřeba za zimu o 7 měsících dle našeho příkladu a spotřeba plynového kotle celkem za 123 474 Kč.

 • Teď je  vhodná chvíle připomenout zkušenost klienta výše, který spotřeboval za celý rok 400 kWh ročně, když topil a chladil druhé patro. Za cenu spotřeby elektřiny plynového kotle 3 040 Kč  mu dva kusy prémiové klimatizace chladili a topili druhé patro rodinného domu po celý rok! Spotřeba na roční topení a chlazení 4 pokojového domu klimatizací by, podle jeho zkušeností Josefa, mohla být 800 kWh, což činí náklad 6 080 Kč a je tedy výrazně nižší než při topení plynem v ceně 3,02 Kč/ kWh plynu!

Daleko rozsáhlejší a důkladnější srovnání s plynovým kotlem, najdete na stránce Vyplatí se topit klimatizací? Mimo jiné uvidíte, jak vypadá srovnání více klimatizací s plynovým kotlem a také v článku dokážeme kdy se umí vrátit náklady na pořízení klimatizací, pokud plynové topení zůstane vypnuté.

Vyplatí se topit klimatizací? Kategorie: Blog, Průvodce Topením klimatizací, Topení klimatizací Srovnání topení klimatizací, elektro-kotlem, plynem a přímotopy během sedmi zim. Náklady na pořízení klimatizací k topení se mohou vrátit už za 2 roky a v případě náhrady za plyn od… číst více

Cestou ven z energetické krize je řešení od Klimatizace-Hustopeče®

Když odborné řešení topných systémů, navrhujeme v Klimatizace-Hustopeče®, můžete očekávat, že náklad na roční topení klimatizace střední třídy bude v nejlepším případě 1 532 Kč za celý rok.  V případě nejhorší spotřeby by náklady mohly vyšplhat až k 6 703, 20 Kč za celý rok, ale to se nám příliž často, spíš vůbec,  nestává a náklady se pohybují spíše k té nižší hranici a setkají se někde uprostřed. A proto je dobré s námi spolupracovat.

Po přečtení tohoto článku, už chápete část toho, co jsme v roce 2016 pochopil my, když jsme začali sbírat data o topení klimatizací. Pokud vás zajímá naše řešení může vypadat v praxi, čtěte dál a nebo se spojte s našimi odbornými poradci, rádi vám naše úspěchy v topení doloží.

Pokud Vás zajímá další způsob jak srovnat klimatizace, teplené čerpadla a jiné elektrické zdroje mezi sebou navštivte naši stránku Co je to SCOP, kde tento způsob naleznete a budete překvapeni, že dobře navržené topení klimatizací ušetří i 24% oproti jiným tepelným čerpadlům.

SEER klimatizace, SCOP klimatizace Co je to SCOP klimatizace ? Pomocí SCOP můžeme porovnávat spotřebu elektrických zdrojů při topení. Dozvíme se tak o kolik např. % je jaký zdroj tepla úspornější a nebo o kolik % je větší žrout elektrické… číst více

Přečtěte si naše další úžasné skutečnosti, které naleznete v sekci Topení klimatizací.

Topení klimatizací je zkrátka rychlé, bezstarostné a cenově výhodné!

Na klimatizace Toshiba Vám Klimatizace-Hustopeče® poskytují záruku 7 let.

Koupí klimatizace u  Klimatizace-Hustopeče® získáte jistotu, že klimatizace bude navržena správně, bude pracovat efektivně a bez problémů minimálně 7 let. Pokud by se něco náhodou pokazilo, 7 let neseme v rámci záruky náklady jenom my a všechny opravy budou zdarma.

Dnes již můžeme říct, že životnost správně servisovaných klimatizací je 15 a více let. Proto od klimatizace získáte servis vždy s 50% slevou, čímž pro vás bude levný a klimatizace díky němu dlouho vydrží. Klimatizace co jsme montovali před lety, stále spolehlivě fungují a ještě nezastavili. Příběhy našich zákazníků najdete  například na stránce  firemního profilu na seznam.cz

Přečtěte si více o srovnání topení klimatizací/ elektro-kotel/ přímotopy/ plyn v dlouhodobém horizontu 7 let v článku:

Autor článku:  Klimatizace-Hustopeče®

Král klimatizací

Král klimatizací

spolu autor tohoto článku a zakladatel Klimatizace - Hustopeče®

Král klimatizací je tajemný alias našeho zakladatele. Rád klimatizace testuje, zkouší novinky a tlačí na jejich výrobce, aby své klimatizace neustále inovovali a zvyšovali jejich kvalitu. Je také nekompromisní, když se jedná o kvalitu naší práce a našich týmu. Z kvality poskytovaných služeb, nikdy neuhne. V České republice v roce 2016 jako první vystihl myšlenku Klimatizace, které levně chladí a v zimě ještě levněji topí.

Modely klimatizací, které levně vytopí Váš byt i dům

 • Nejvyšší energetická účinnost (A+++)
 • za hodinu topení zaplatíte 0,65 Kč
 • Plazmový filtr zachycující viry a bakterie
 • Super ionizátor vzduchu
 • Omyvatelný prachový filtr
 • Tichý režim – vnitřní jednotka klimatizace od 20 dB

Více infomací ...

 • Energetická účinnost A+++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,69 Kč
 • Nový “hranatý” nadčasový design, matný povrch
 • Systém HADA CARE pro zajištění proudění vzduchu bez průvanu v místnosti
 • 3D distribuce vzduchu (u jednotek od 5 kW)
 • Nejtišší vnitřní jednotka (ztlumení až do 19 dB)
 • Nejtišší venkovní jednotka (ztlumení až na 38 dB)
 • Ultra pure filtr
 • Funkce Krb (podpora ventilace krbu)

Více informací ...

 • Nejnižší výkon, už od 2 kW!
 • Vyšší energetická účinnost chlazení A++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,83 Kč
 • Funkce ztišení vnitřní i venkovní jednotky
 • Tichá venkovní jednotka s nižšími vibracemi (-4 dB)
 • Tichá vnitřní jednotka klimatizace do 19 dB
 • Funkce nuceného odtávání

Více informací ...

 • Třída účinnosti A+++
 • Dokonalá filtrace vzduchu: prachový filtr, generátor ozonu a Ultra Pure filtr
 • HADA CareFlow – dokonalé a příjemné proudění vzduchu „bez průvanu“
 • Nízká hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
 • Hlučnost venkovní jednotky 37 dB
 • Unikátní koncepce a design
 • První jednotka na trhu s textilním pláštěm

Více informací ...

Nevíte pro jakou klimatizaci se rozhodnout?

Vaši odborní poradci

Simona Čermáková
Petr Ovísek, Lukáš Frolich
Mgr. Lukáš Donné, MBA

 +420 774 453 355
info@klimatizace-hustopece.cz

Poslat nezávaznou poptávku

Zdarma Vám pošleme cenovou nabídku.

Mohlo by vás zajímat

Vyplatí se topit klimatizací?

Vyplatí se topit klimatizací?

Srovnání topení klimatizací, elektro-kotlem, plynem a přímotopy během sedmi zim. Náklady na pořízení klimatizací k topení se mohou vrátit už za 2 roky a v případě náhrady za plyn od 4 do 7 let. O tom, že se topení vyplatí se dozvíte v tomto článku.

číst více