Málokdo ví, že klimatizace se dá využít i v zimě a to tím, že jí můžeme využívat pro topení. Možná Vás napadne, proč bych si měl kupovat klimatizaci na zimu, když potřebuji chladit klimatizací v létě? To, ale možná není ta správná otázka jak uvažovat. Zkusme se zepat – prodělám nebo něco získám tím, že koupím klimatizaci na zimu? A právě na to Vám odpoví tento článek.

Pro správný výběr topícího mechanismu je důležité si rozmyslet co od topení očekáváme, zdali rychlé vytopení prostoru, sušení prádla nebo zahřátí našeho těla. Také se v dnešní době musíme dívat i na cenu kolik stojí vytápění topícím mechanismem a jaké teplo ten mechanismus poskytuje.

Která varianta topení je nejlevnější a která nám pomůže vytopit prostor nejrychleji?

Do menších prostor můžeme využívat lokální vytápění jako jsou třeba kachlová kamna na dřevo (musíme brát v potaz cenu dříví a průměrnou spotřebu za rok) nebo elektrické konvektory.

U větších místností využíváme především ústřední topení, které můžeme mít ve formě klasického topení, kde je přenos tepla prostřednictvím horké vody a plynového kotle.

Pokud je naše priorita rychlé vytopení prostoru, určitě se jí nedočkáme formou klasického vytápění nebo formou plynového kotle. Množství doby než se ohřeje dostatečné množství vody, a doba než se o horkou vodu zahřeje topení, ze kterého následně saje horký vzduch, může být někdy kolem 30 minut. Chápu, že pokud přijdete domu zmrzlí nebo máte malé děti, rychlost tepla je pro Vás největší prioritou. Bohužel tradičnízpůsoby vytápění Vám v rychlosti moc nepomohou.

Momentálně oblíbenou variantou je určitě podlahové vytápění, které je vhodné při použití nákladného tepelného čerpadla Země-voda případně Vzduch-voda. Díky velkému zásobníku teplé vody nemusíte čekat na ohřátí vody, ale rychlost tepla je pak závislá na ohřátí podlahy, která teprve ohřívá vzduch v mísnosti.

Jistě můžete namítnout co topné infra panely ty zahřívají lidskou pokožku ukamžitě pokud na ni svítí a teprve od nich se ohřívá okolní vzduch. Jenže kdo panely má, ví a zná. Někdy prostě chceme teplo ve vzduchu a pak teprve na svém těle, někomu je dokonce záření panelů nepříjemné.

Do obou variant menších o prostornějších místností se hitem roku stává vytápění pomocí klimatizace, které kombinuje výhodu rychlosti topného panelu, efektivnosti jako u tepelného čerpadla, ale je také o mnoho levnější v pořízovacích nákladech.

Jaké jsou výhody vytápění pomocí klimatizace?

Nynější klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, čímž dochází k tomu, že vnitřní jednotka topí. Tento způsob topení patří mezi nejekonomičtější, ale především nejekologičtější způsoby topení vůbec. Při topení klimatizace platíte pouze el. energii, která pohybuje tepelným čerpadlem a větrákem klimatizace. Teplo pak vlastně vniká pomocí tohoto prinpu pouze za cenu oné přijaté energie, jinak se může říct, že teplo je pak zdarma.

Shrneme-li výhody topení klimatizací:

  • Pořizovací cena (v porovnání s pořizovací cenou třeba plynového kotle)
  • Úspora nákladů na energetickou energii
  • Nejrychlejší vytopení místnosti
  • Stejně jako v létě Vás klimatizace zbavuje prachu a bakterií
  • Skoro nulové nároky na údržbu
  • S topením neztrácíte ani minutu svého času (na rozdíl od krbů či kamen)

Kolik stojí topení prostřednictvím klimatizace?

Podívejme se třeba na nejlevnějšího topení – klimatizací značek Toshiba uvažujeme-li o průměrné nákupní ceny elektřiny za 3,50 Kč/1 kwh/h pak Toshiba Super Daiseikai 8 o výkonu 2,5 kw chlazení má nejnižší příkon topení od 0,09 x 3,50 Kč = 0,315 Kč/h topení, kdy za 1 hodinu topení vyrobí 0,45 kw tepla! Klimatizace vyrobí 5x víc tepla než spotřebuje el. energie! Za 8 hodin provozu topení s touto klimatizací zaplatíte 2,52 Kč!

Pokud však strategii otočíme a podíváme se na Toshibu Super Daiseikai 8 s nejvyšším příkonem topení od 1,65 x 3,50 Kč = 5,77 Kč/h topení, kdy za 1 hodinu topení vyrobí 5,8 kw tepla! Při nejvyšším výkonu vyrobí skoro 3,5x víc tepla než spotřebuje el. energie. Funguje-li klimatizace 8 hodin denně na nejvyšší příkon zaplatíme pouze 46,16 Kč!

Spočítali jste si někdy provoz Vašeho topení?

Zajímá Vás jaké jsou rozdíly mezi klimatizací – přímotopem nebo topným panelem ?

Na to Vám odpoví nový článek: Topení moderní doby.