Využijte akci na multisplit klimatizace a získejte ZDARMA 1 vnitřní jednotku! Více informací naleznete zde.
Klimatizace - Hustopeče > Klimatizace do bytu

Klimatizace do bytu

Přemýšlíte nad pořízením klimatizace do vašeho bytu, ale nevíte, jakou si máte vybrat? Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit, abyste doma měli takovou, která splní všechna vaše očekávání.

Na velikosti záleží / Velikost venkovní jednotky a její umístění

Základní vlastností, kterou při pořízení klimatizace do bytu musíme zvážit, je její velikost.
Klimatizace mohou být v provedení pro jednu vnitřní jednotku (Split) nebo pro více vnitřních jednotek (Multisplit). Multisplit pro 2-3 jednotky zařídí v bytě tepelnou pohodu po celý rok. Je nutné ale počítat s tím, že jednotka pro Multisplit je často větší a zabírá více místa.

U bytů se často venkovní jednotka musí umístit na balkon nebo lodžii a potřebujeme mít tedy jistotu, že se tam vleze. U bytů v přízemí je možné venkovní jednotku umístit na terasu, do prostoru pod okny či na fasádu tak, aby ji bylo možné v budoucnu udržovat. Horní a stropní byty nabízí umístění na střechu nebo do prostoru sedlové střechy.

Klimatizace do bytu Toshiba Daiseikai venkovní jednotka

Nenechte se rušit / Hlučnost klimatizace do bytu

Hlasitost klimatizace v ložnicích a spacích místnostech by měla být do 20 dB, což odpovídá zvuku volně padajícího listí. Při výběru klimatizace se proto zaměřte na tuto hodnotu. U ostatních místností je dobré, aby se hlučnost klimatizace blížila co nejvíce k těmto hodnotám.

U venkovní jednotky se zaměřte na hodnotu do 40 dB. Tuto hodnotu uvádí nařízení vlády, tzv. noční hygienický limit (Nařízení č. 272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací). U prodejců klimatizací zdaleka není samozřejmostí, že by nabízeli pouze klimatizace, které splňují toto nařízení. Většina levnějších klimatizací toto kritérium přesahuje, dejte si při výběru klimatizace na toto pozor. Pokud vaši sousedé budou obtěžováni hlukem z klimatizace, mohou se obrátit na krajskou hygienickou stanici (KHS) a požádat o měření hlučnosti. Pokud KHS dojde k závěru, že klimatizace přesahuje hygienické limity, může vám vyměřit sankci.

Klimatizace do bytu musí být tichá, zvláště při spaní

Spotřeba klimatizace do bytů musí mít smysl

Důležitým kritériem při výběru je v neposlední řadě spotřeba, a to spotřeba při chlazení, ale i topení. Moderní klimatizace dokáží kromě chlazení vzduchu také vytápět. Pokud vás zajímá téma topení klimatizací více, doporučujeme vám článek Kolik ušetříte vytápěním klimatizací v roce 2023?
Zda klimatizace bude úsporně a hospodárně ochlazovat nebo vytápět vzduch, závisí na dvou faktorech:

  • SEER faktor (European Seasonal Energy Efficiency Ratio), který nám vyjadřuje hodnotu poměru celkového chladícího výkonu k celkovému elektrickému příkonu klimatizace za celou sezónu chlazení. Jednoduše řečeno SEER udává kolik zařízení vyrobí kW chladu s 1 kW spotřebované elektrické energie. Platí zde jednoduché pravidlo:, čím více, tím lépe. Čím vyšší je hodnota SEER, tím je klimatizace hospodárnější. Více o SEER se dozvíte v tomto článku.
  • SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), tedy sezónní topný faktor, který vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné v průběhu celého roku. Jednoduše řečeno SCOP udává kolik zařízení vyrobí kW tepla s 1 kW spotřebované elektrické energie. I zde platí pravidlo čím více, tím lépe a tedy čím je hodnota SCOP vyšší, tím méně elektřiny klimatizace spotřebuje. Více o SCOP faktoru se dočtete v tomto článku.

Mýtus o tom, že klimatizace má vysokou spotřebu elektřiny, může a nemusí být pravdivý. Záleží na tom, jakou konkrétní klimatizaci vyberete. Při výběru neberte v potaz pouze pořizovací cenu. Někteří prodejci klimatizací mohou lákat nízkou pořizovací cenou, vy už ale víte, že důležité je při výběru zohlednit také ukazatele efektivnosti a hospodárnosti (SEER a SCOP).

Pojďme si uvést příklad, ve kterém porovnáme 2 klimatizace střední třídy dle faktorů SEER a SCOP.

Srovnání 2 klimatizací střední třídy dle faktoru SEER

Daikin Sensira 2,5 kW Toshiba Shorai Edge 2,5 kW
SEER faktor 6,22 8,60
Prodejní (pořizovací) cena 30 043 Kč 35 500 Kč
Rozdíl v ceně jednorázová úspora 5 457 Kč
Spotřeba při chlazení o 28 % horší účinnost každý rok úspora min. 2 770 Kč
Návratnost již ve 3. roce

Při srovnání klimatizací střední třídy při chlazení má Daikin Sensira 2,5 kW s hodnotou SEER 6,22 o cca 28 % horší (nižší) účinnost než klimatizace Toshiba Shorai Edge 2,5 kW s hodnotou SEER 8,6. Provozní náklady klimatizace Daikin Sensira 2,5 kW jen za letní sezónu (sezónu chlazení) činí o 2 770 Kč více než u klimatizace Toshiba Shorai Edge 2,5 kW.

Investice do klimatizace Toshiba Shorai Edge se vrátí už ve 3. roce. Jednorázový finanční rozdíl v ceně klimatizací je pouze 5 457 Kč.

Srovnání 2 klimatizací střední třídy dle faktoru SCOP

Samsung WindFree Comfort 2,5 kW Toshiba Shorai Edge 2,5 kW
SCOP faktor 4,00 5,10
Prodejní (pořizovací) cena 30 330 Kč 35 500 Kč
Rozdíl v ceně jednorázová úspora 5 170 Kč
Spotřeba při chlazení o 22 % horší účinnost každý rok úspora min. 1 360 Kč
Návratnost již ve 4. roce

Při srovnání klimatizací střední třídy při topení má Samsung WindFree Comfort 2,5 kW se SCOP 4 o 22% horší účinnost než Toshiba Shorai Edge 2,5 kW se SCOP 5,1. Provozní náklady klimatizace Samsung WindFree Comfort 2,5 kW jen za topnou sezónu činí minimálně 1 360 Kč navíc oproti Toshiba Shorai Edge 2,5 kW.

Investice do klimatizace Toshiba Shorai Edge se vrátí do 4 let. Jednorázový rozdíl v ceně klimatizací je 5 170 Kč

Naše doporučení

Nejlepší klimatizace do bytu z hlediska účinnosti, nízké spotřeby a hlučnosti, které doporučujeme a nabízíme se zárukou 7 let:

Toshiba Seya Toshiba Shorai Edge Toshiba Daisekai
Chladící výkon 2,5 kW 2,5 kW 2,5 kW
SEER faktor 7,0 8,6 10,6
Energetická třída A++ A+++ A+++
Topný výkon 3,2 kW 3,2 kW 3,2 kW
SCOP 4,6 5,1 5,2
Hlučnost 19 dB 19 dB 20 dB
Cena od 26 800 Kč od 34 600 Kč od 51 200 Kč

Při výběru klimatizace do bytu tedy nejprve zvažte její velikost, hlučnost a spotřebu. Pokud máte další otázky nebo vás zajímá, jaká konkrétní klimatizace bude nejlepší do vašeho bytu, neváhejte a kontaktujte nás! Rádi vám zdarma vytvoříme nezávaznou nabídku.

Kontaktní formulář

    Neradi píšete? Spojte se s námi rovnou na čísle +420 774 453 355 a my zodpovíme všechny vaše otázky!