KLIMATIZACE – TOPENÍ MODERNÍ DOBY

Topení moderní doby

Klimatizace není jen skvělý pomocník v horkých dnech, ale i v zimě může skvěle posloužit a to hned z několika hledisek. Udiveně se ptáte “proč v zimě?”, ale budete překvapeni až zjistíte, že klimatizací nemusíte jen ochlazovat horkou místnost, ve které se pečete jako kuřata na grilu. Můžete si s ní během sychravé zimy i pekelně přitopit. Je to trend moderní doby, který má ale beze sporu velké množství výhod.

Proč právě klimatizace?

Jde se o jeden z nejekologičtějších a nejúčinnějších způsobů topení za pomoci tepelného čerpadla. Ruku na srdce, čas od času bychom mohli něco udělat pro tu naši Matičku Zemi, co říkáte? Šetrnost k životnímu prostředí není však jedinou nespornou výhodou. Velké množství z nás trpí astmatem, alergiemi a nejrůznějšími dýchacími obtížemi. Poletavé částice prachu, smog a další negativní elementy znečisťující okolní prostředí nám stěžují dýchání. Díky klimatizaci máte v místnosti neustále čistý vzduch, což má mít blahodárný vliv na váš respirační stav. Každý obyvatel města toto plus uvítá. Hodně z vás se ale zarazí a řekne “no jo, ale pokud bych měl celý den puštěnou klimatizaci, tak to nechci vidět ten účet za elektřinu”. A to vás právě můžeme uklidnit, nejlevnější částka je od 0,02 Kč/h. Když si to shrneme, tak vlastně víme, že klimatizace umí chladit, topit, čistit vzduch a je tedy vhodná pro alergiky i děti. A čtěte dál, dozvíte se ještě víc.

Jak to funguje?

Jak již bylo zmíněno výše, klimatizace funguje za pomoci tepelného čerpadla. Jedna klimatizační jednotka dokáže vytopit pokoj, i když je venku až -20°C. Při obráceném způsobu distribuce tepla se vnější jednotka ochlazuje a kondenzuje se v ní vlhkost, zatímco vnitřní jednotka vytápí místnost. Klimatizace s čerpadlem je velmi oblíbená v Japonsku a pomalu se dostává i do českých domácností. Ideální způsob topení klimatizací je, pokud je venku chladno a potřebujete si doma trochu přitopit. Zapnete si klimatizaci, která začne okamžitě hřát a nemusíte tak čekat na zdlouhavé nahřívání, jak je tomu třeba u plynového kotle. Jde o nejlevnější způsob přitápění v chladných měsících.

Cena a náklady

Nemusíte se obávat, že by se topení klimatizací odrazilo ve vysokých částkách při vyúčtování za elektřinu. Naopak můžete být příjemně překvapeni. Z hlediska pořizovací ceny nejde o horentní sumy, protože cena klimatizační jednotky vychází stejně jako kotel na tuhá paliva. Níže vám ukážeme praktický příklad, kolik bude stát měsíční provoz klimatizace.
Model prémiové třídy Toshiba Super Daiseikai s nejnižším topným výkonem 3,2 kW bude mít průměrnou spotřebu jmenovitého výkonu 0,85 kW a při elektrické spotřebě (3,50 Kč/kW/h) bude jedna hodina průměrného provozu stát 2,98 Kč. Za tuto cenu vám klimatizace vytopí 516 m3. Pokud budete klimatizaci používat 8 hodin každý den, tak měsíční provoz vás vyjde na 714 Kč.
Pro porovnání vám tady nastíníme i topení přímotopem a topným panelem. Topení průměrným přímotopem AEG WKL 3003 U o tepelném výkonu 3 kW a příkonu 3 kW při každodenním osmi hodinovém používání vás vyjde na 2 520 Kč/měsíčně.
Chceme-li porovnat náklady při použití topného panelu o stejném výkonu 3 kW, musíme často kombinovat více panelů jako například panel o rozměru 1192 x 592 x 30 (mm) a výkonu 0,75 kW. V takovém případě bude zapotřebí 3x. Tyto tři infrapanely tvoří spolu 3 kW výkonu a s celkovým příkonem všech panelů rovnajícího příkonu opět při každodenním osmi hodinovém zápřahu, vás vyjde také na 2 520 Kč Kč/měsíčně. Klimatizace je tedy způsob, jak ušetřit a to ve vícero směrech.

Na co dávat pozor

Abyste byli skutečně spokojení, tak pořizovací cena bude o něco vyšší. Kdo by se ale neplácl přes kapsu, kdyby věděl, že se mu investice do budoucna vrátí. Aby byly vaše úspory maximální, vybírejte klimatizace energetické třídy A++ nebo A+++. Kritérium, které by pro vás mělo být jedno z nejdůležitějších, je výkon, který se udává v kW a ukazuje, kolik dokáže klimatizace ohřát metrů krychlových za hodinu.
Dle velikosti této veličiny poznáte, jak velkou místnost dokáže jedna klimatizační jednotka vytopit. Zajímejte se i o hlučnost, která může být stejně obtěžující jako horko nebo chlad. Klimatizace jsou velmi elegantní, tudíž se nemusíte bát, že váš byt bude zohyzděn nějakou starou kastlí. To už je dávno minulostí, kdy klimatizace vypadala jako z dob pravěku. Dnes je v nabídce spousta druhů, barev a tvarů. Klimatizace se naopak může stát designovým doplňkem vašeho bytu na rozdíl od nevzhledného radiátoru.

Nasadili jsme vám brouka do hlavy? To totiž pevně doufáme. Nikdy není pozdě zkusit něco nového a lepšího.

 

Jak jsme montovali na jednu špatně provedenou přípravu

Jednou jsem jel na prohlídku k zákazníkovi, kde dle informací měla být již hotová příprava. Ve dveřích mě přivítal milý mladý pan domácí a pozval mě nahoru do pokojů, kde se měly montovat jednotky. Cestou po schodech mi nadšeně povídal o tom, jak si montáž...

Jak probíhá stavební příprava krok po kroku?

Kdy je vhodný čas? Nejlepší čas je ihned jakmile se ke stavbě nebo rekonstrukci rozhodnete. Poptávat si elektrikáře nebo vodaře je úplně běžnou věcí a stejně tak byste měli myslet i na chlazení. Pamatovat musíte také na to, že ve firmách se obvykle netočí specialisté...

U klimatizace se šetřit nevyplácí

U klimatizace se šetřit nevyplácí

Klimatizace se pomalu ale jistě stává nedílnou součástí našich obydlí. Při výběru vhodné klimatizace hrají roli velké množství faktorů. Mnohdy se ale zákazníci neřídí radami odborníků v domnění, že když dají na vlastní názor, tak ušetří. To se často ukáže jako veliká chyba. Vítejte v příběhu tvrdohlavého zákazníka, který o peníze přišel.