Využijte akci na multisplit klimatizace a získejte ZDARMA 1 vnitřní jednotku! Více informací naleznete zde.
Klimatizace - Hustopeče > Nejčastější závady klimatizací

Nejčastější závady klimatizací

Hodnocení: 5/5 | Celkem: 81 recenzí | Publikováno: 29.11.2023

Doba čtení: 11 min

Nejčastější závady klimatizací

Znáte nejčastější závady klimatizací?

Nebo už vaši klimatizaci trápí problém? Přestala fungovat či málo chladí? Níže naleznete nejčastější závady klimatizací, jejich příčiny a možné řešení i způsoby, jak jim můžete předcházet. Obecně platí, že nejlepší prevencí problémů a zároveň i způsobem, jak prodloužit životnost klimatizace je pravidelný a pečlivý servis.

V případě, že potřebujete klimatizaci opravit volejte: +420 776 594 229 nebo posílejte na sebe kontakt.

1)  Proč klimatizace zapáchá?

Cítíte doma smrad z klimatizace? Zápach z vnitřní jednotky klimatizace nejčastěji vzniká, když její pravidelný servis zanedbá buď samotný uživatel nebo technik. Důvod proč klimatizace zapáchá je tvoření vlhkosti na vnitřním výměníku klimatizace. Kvůli vlhkosti se na výměníku totiž množí bakterie a plísně, a to pak může způsobovat nepříjemný zápach.

Servis klimatizace Toshiba Mirai

Jak tomu předejít?

Zápachu lze předcházet pravidelným čištěním uživatelem a dodržování pravidelného servisu. K tomu je zapotřebí vyčistit a vydezinfikovat výměník speciálními přípravky. To může provádět pouze servisní technik. Objednat dezinfekci klimatizace a její důkladné čištění můžete objednat přímo u servisního technika na telefonu +420 776 594 229 volejte, nebo pište sms.

2)  Proč z klimatizace teče voda?

Nejčastějším případem, kdy z vnitřní jednotky teče voda, je špatná montáž – tedy situace, kdy má kondenzační potrubí špatný spád. Pokud není problém v montáži, bývá zanesené/přiskřípnuté kondenzační potrubí (ucpaná hadička kondenzátu) nebo v nejhorším případě je zanesený plováček čerpadla. Usazená voda může někdy také zapříčinit namrzání klimatizace, zvláště v kombinaci s únikem chladiva lze vidět jak z klimatizace lítá led.

Pokud je klimatizace vybavena čerpadlem na odvod kondenzátu je možné, že toto čerpadlo ukončilo svou životnost a udělalo špunt.

Jak tomu předejít?

Důslednou montáží. Následně pravidelnou servisní kontrolou kdy bude pročištěn a prověřen odtok kondenzátu.

3)  Nejčastější závada klimatizace: nefouká chladný vzduch

Důvod může být jednoduchý, špatné nastavení ovladače. Ujistěte se, že máte nastavený program chlazení (COOL, vločka na ovladači) a nižší teplotu, než máte v bytě. Pokud máte vše dobře nastavené, zřejmě se jedná o únik chladiva.

Při úniku chladiva je klíčové okamžitě kontaktovat servisního technika +420 776 594 229 volejte, nebo pište sms., abyste předešli zadření kompresoru a předešli tak nákladné opravě.

Jak tomu předejít?

Pravidelnou servisní kontrolou a včasným přivoláním technika při zjištění závady. V tomto případě se nikdy nepokoušejte jednotku sami opravovat nebo s ní nějak nebezpečně manipulovat.

4)  Proč klimatizace málo chladí?

Aby klimatizace dobře chladila a fungovala, tak jak by dle vlastností měla, je nutné, aby měla čisté filtry. Klimatizaci nesmí nic bránit v sání a výfuku vzduchu. Některé klimatizace mají dokonce kontrolky na znečištěné filtry. Pročistěte filtry, a teď klimatizaci zkuste.  K pořádnému ,,profuku“ jednotky zapněte klimatizaci na největší otáčky a nejnižší stupeň chlazení. Funguje? Cítíte zimu? Pokud zimu necítíte, jedná se začínající únik chladiva.

Pokud pročištění nepomůže a z vnitřní jednotky klimatizace nejde stále studený vzduch, klimatizaci vypněte a volejte, nebo pište sms na +420 776 594 229 servis klimatizace. Pravděpodobně se jedná o únik chladiva.

Jak tomu předejít?

Pravidelné čištění filtrů samotným uživatelem. Čištění doporučujeme buď vysavačem, nebo jarovou vodou. POZOR: voda nesmí být horká!

5)  Proč klimatizace netopí?

Pokud z klimatizace nefouká teplý vzduch, nejprve proveďte kontrolu, jestli máte nastavenou funkci topení (HOT, sluníčko na ovladači). Dále je nutné mít nastavenou vyšší teplotu než je teplota v místnost, jinak klimatizace nedostane povel k topení.  Pokud i přesto klimatizace netopí, ihned volejte servis klimatizace.

Jak tomu předejít?

Pravidelnou servisní kontrolou a včasným přivoláním technika +420 776 594 229 při zjištění závady.

6)  Proč je klimatizace hlučná?

Pokud klimatizace chladí, ale je příliš hlučná, tak pravděpodobně došlo k uvolnění nějaké části klimatizace, případně do klimatizace vniklo cizí těleso (listí, větve). Dalším důvodem hlučné klimatizace může být led v klimatizaci, namrzání venkovní jednotky, nebo také poškozený motorek nebo ložisko ventilátoru vydávající pískání. Pokud jsou hlučné vnitřní jednotky může to být i bohužel jejich vlastnost.

Pokud se jedná o cizí těleso, můžete listí či větve odstranit sami. Pokud závada přetrvává, je ale nutné volat servis klimatizace.

Jak tomu předejít?

Dodržovat pravidelný servis uživatelem a při jakémkoliv zanesení klimatizaci očistit.

7)  Proč klimatizace vyhazuje pojistky?

Klimatizace vyhazuje pojistky, pokud jsou poškozené kabely, je narušena izolace kabelů, dochází ke zkratu anebo je problém v elektroinstalaci budovy. Také to mohou být slabé jističe na které je klimatizace na pojena – zkontrolujte zda máte jistič 16A a není na tomto okruhu nic jiného. Děje se to stále? Je problém jinde. V ojedinělých případech má venkovní jednotka vadný ventilátor. Při poškozeném ventilátoru dochází k nárůstu teploty, což způsobuje nárůst příkonu. Tento nárůst může přesáhnout hodnoty, které jsou pro jističe příliš vysoké.

U tohoto typu poruchy ihned kontaktujte servis +420 777 594 229. Nikdy se nepokoušejte klimatizaci sami opravit.

Jak tomu předejít?

Dodržováním pravidelného servisu a ujištěním, že máte kvalitní jistič. 

8) Proč klimatizace namrzá?

Důvodů, proč vnitřní klimatizace namrzá, může být hodně.  Nejčastějším důvodem jsou zanesené filtry ve vnitřní klimatizaci, dále může unikat chladivo nebo je zanesený ventilátor.

Jak tomu předejít?

Dodržováním pravidelné údržby čištěním filtrupravidelným servisem technikem.

9)  Jak poznat vadný kompresor klimatizace?

Pokud z kompresoru teče olej a nebo vidíte viditelně jeho poškození vadný kompresor poznáte. Bez toho, ale podle názoru expertů, neznalá osoba jen tak vadný kompresor klimatizace nepozná.  Na vadný kompresor přijdete například proměřením vinutí kompresoru speciálním přístrojem a nebo vyřazovací metodou, kdy vyloučíte vadnost řídí desky klimatizace. Ve většině případů prémiových klimatizací není nejčastější závada klimatizací způsobena kompresorem, ale řídí deskou.

U tohoto typu poruchy ihned kontaktujte servis na tel. +420 776 594 229. Nikdy se nepokoušejte klimatizaci sami opravit.

Jak tomu předejít?

Dodržováním pravidelného kvalitního servisu. Při každém servisu se technici snaží o maximální diagnostiku jednotky. Pokud by byla jednotka klimatizace servisována námi, pravděpodobně bychom i takové závadě předcházeli.

10)  Jak poznat prázdnou klimatizaci?

Pokud:

 • chladíte a klimatizace fouká velmi málo chladný vzduch,
 • topíte a jednotka vůbec netopí,
 • se na vnitřní nebo venkovní jednotce  tvoří námraza a přitom je teplota nad nulou,
 • jsou mastné spoje měděného potrubí,

poznáte, že je klimatizace prázdná a nebo brzy prázdná bude. Dochází totiž k úniku chladiva. Pokud je jednotka dobře namontována a servisována, chladivo by mělo v klimatizaci zadržet bez problému. Například Klimatizace Hustopeče® poskytují záruku na únik chladiva 7 let.

U tohoto typu poruchy kontaktujte servis na tel. +420 776 594 229. Nikdy se nepokoušejte klimatizaci sami opravit.

Jak tomu předejít?

Dodržováním pravidelného kvalitního servisu. Při každém servisu se technici snaží o maximální diagnostiku jednotky. Pokud by byla jednotka klimatizace servisována námi, pravděpodobně bychom i takové závadě předcházeli.

11)  Proč klimatizace chvíli topí a chvílí ne?

Nejedná se o závadu klimatizace.

 • Jde o proces nazývaný odmrazování venkovní jednotky klimatizace. U prémiových značek klimatizací s vyšší pořizovací cenou je odmrazování téměř nepostřehnutelné, a klimatizace tak topí nepřetržitě.
 • Naopak u levnějších klimatizací s použitím ekonomičtějších technologií odmrazování se topení u vnitřní jednotky přeruší po dobu odmrazování venkovní jednotky. U klimatizací, které nejsou primárně určeny k topení, může docházet k přerušení topení každé dvě minuty v 5 minutovém intervalu, což vede k nepříjemnému chladu v interiéru.

Bohužel nezbývá nic jiného, než provést výměnu jednotky za prémiové řešení.

12)  Proč při topení slyším z venkovní klimatizace syčení?

Nejedná se o závadu klimatizace. Jednotka se vytvořenou párou zbavuje ledu na výparníku, který by ji omezoval ve výkonu. Probíhá proces odmrazování.

Několik odstrašujících případů zanedbané klimatizace

Servis klimatizací - před a po

Velmi znečištěná klimatizace, která přestala fungovat. Znečištění je zde až zdraví škodlivé.

Servis klimatizací - před a po

Hodně znečištěný filtr klimatizace Daikin. Foto bylo pořízeno v jednom z Chorvatských hotelů na ostrově Raab. A toto tam všichni návštěvníci hotelu dýchají!

Servis klimatizací - filtr před a po

Zanedbaná údržba klimatizace. Čistá klimatizace by měla mít filtr pouze z plastových vláken, tedy bez “koberce”, který je na fotce vidět.

Modely klimatizací, které levně vytopí Váš byt i dům

 • Nejvyšší energetická účinnost (A+++)
 • za hodinu topení zaplatíte 0,65 Kč
 • Plazmový filtr zachycující viry a bakterie
 • Super ionizátor vzduchu
 • Omyvatelný prachový filtr
 • Tichý režim – vnitřní jednotka klimatizace od 20 dB

Více infomací ...

 • Energetická účinnost A+++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,69 Kč
 • Nový “hranatý” nadčasový design, matný povrch
 • Systém HADA CARE pro zajištění proudění vzduchu bez průvanu v místnosti
 • 3D distribuce vzduchu (u jednotek od 5 kW)
 • Nejtišší vnitřní jednotka (ztlumení až do 19 dB)
 • Nejtišší venkovní jednotka (ztlumení až na 38 dB)
 • Ultra pure filtr
 • Funkce Krb (podpora ventilace krbu)

Více informací ...

 • Nejnižší výkon, už od 2 kW!
 • Vyšší energetická účinnost chlazení A++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,83 Kč
 • Funkce ztišení vnitřní i venkovní jednotky
 • Tichá venkovní jednotka s nižšími vibracemi (-4 dB)
 • Tichá vnitřní jednotka klimatizace do 19 dB
 • Funkce nuceného odtávání

Více informací ...

 • Třída účinnosti A+++
 • Dokonalá filtrace vzduchu: prachový filtr, generátor ozonu a Ultra Pure filtr
 • HADA CareFlow – dokonalé a příjemné proudění vzduchu „bez průvanu“
 • Nízká hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
 • Hlučnost venkovní jednotky 37 dB
 • Unikátní koncepce a design
 • První jednotka na trhu s textilním pláštěm

Více informací ...

Nevíte pro jakou klimatizaci se rozhodnout?

Vaši odborní poradci

Simona Čermáková
Petr Ovísek, Lukáš Frolich
Mgr. Lukáš Donné, MBA

 +420 774 453 355
info@klimatizace-hustopece.cz

Poslat nezávaznou poptávku

Zdarma Vám pošleme cenovou nabídku.

Mohlo by vás zajímat

Klimatizace s topením A+++

Klimatizace s topením A+++

Klimatizace s topením A+++ ušetří na nákladech za vytápění až 80% nákladů. Topení klimatizací A+++ patří mezi nejlevnější a nejefektivnější topení na trhu. Je rychlé, levné a nesmírně účinné. Nelepší klimatizací s topením A+++ je Toshiba Daiseikai.

číst více
Jak vybrat klimatizaci?

Jak vybrat klimatizaci?

Zvažujete, že si koupíte klimatizaci a řešíte, jak vybrat vhodnou klimatizaci? Co vše byste měli zvážit při jejím výběru? Split nebo multisplit a co to vlastně je? Jakou vybrat vnitřní a venkovní jednotku? V tom vám pomůže náš návod. Konkrétní řešení je ale vždy potřeba konzultovat s odborníky, kteří dokáží najít vhodné řešení vám přímo na míru.

číst více