Využijte akci na multisplit klimatizace a získejte ZDARMA 1 vnitřní jednotku! Více informací naleznete zde.
Klimatizace - Hustopeče > Blog > Montáž jedné špatně provedené přípravy klimatizace

Montáž jedné špatně provedené přípravy klimatizace

Publikováno: 20.07.2020

Tato zpověd je přímým zážitkem, montážního technika.

Jednou jsme měli montovat klimatizace u zákazníka s hotovou stavební přípravou. Nicméně se ukázalo, že není příprava jako příprava. Jak může probíhat montáž jedné špatně provedené přípravy klimatizace, vám ukážeme na odstrašujícím příkladě.

Zákazníka měl mít dle našich informací hotovou stavební přípravu, a tak jsme jeli na prohlídku místa zjistit, jak se věci mají. Ve dveřích nás přivítal milý mladý pan domácí a pozval nás nahoru do pokojů, kde se měly jednotky montovat. Cestou nadšeně povídal o tom, jak si montáž představuje, kam by si přál umístit jakou jednotku a jak má vše připravené. Dle všeho rozumně uvažující technicky založený člověk, který má rámcově představu, co očekává a chce. Poté jsme dorazili do prvního pokoje a nastal šok. Na první pohled bylo jasné, že tohle nebude jednoduché.

Montáž jedné špatně provedené přípravy - venkovní příprava

Konkurenční příprava klimatizace v nevyhovujícím stavu

Příprava realizovaná konkurencí byla přibližně 10 let stará. Trubky celou dobu trčely odkryté ze zdí, vesele si korodovaly a děti si na ně věšely hračky. Kondenzáty místo ve spádu byly v protispádu, o trasách vedení nevěděl už dávno nikdo nic. Konzole venku byla namontovaná pod fasádou na rozteč, kterou dávno už žádný výrobce nedělá. Potrubí venku bylo holé a zkorodované, navíc se v něm už dávno zabydlel hmyz. Vše bylo spletené dohromady společně s kabely, ve zkratce totální chaos.

Zákazníka jsme samozřejmě průběžně informovali o všem, co je špatně, a jeho původně optimistický výraz ve tváři s rozsahem špatných zpráv postupně mizel. Vidinu toho, že si konečně našetřil na klimatizace a doma bude moci celé léto chladit, vystřídaly obavy. Co když budou trubky někde ve zdi narušené? Co když se ucpané trubky nepovede zprovoznit? Nastalou situaci mírnil jen fakt, že jsme průběžně konzultovali možná řešení nápravy tak, aby investice staré do přípravy nepřišla úplně vniveč.

Reklamace tak staré přípravy samozřejmě nepřipadala v úvahu, museli jsme tedy improvizovat a najít schůdné řešení. Ze schůzky jsme odjížděli s řadou fotek a plnou hlavou myšlenek, jak klimatizace na takovou přípravu namontujeme, aby vše fungovalo, jak má.

Velké riziko na straně klienta

Všechna úskalí jsme museli důkladně zvážit a nabídnout klientovi reálné řešení. Bohužel vzhledem ke stavu přípravy jsme nebyli schopni garantovat funkčnost zařízení, s čímž byl klient dopředu seznámen a byl důrazně varován o možných důsledcích. Nechat si celý dům rozvrtat a vyhodit peníze za přípravu oknem však pro něj byla neakceptovatelná varianta. Proto se rozhodl jít do rizikavyužít původní přípravu i přes vysokou pravděpodobnost, že instalace dopadne špatně, něco bude nefunkční a celá instalace vč. přípravy se bude muset dělat úplně znova.

Montáž jedné špatně provedené přípravy - venkovní příprava

Nelehká a komplikovaná montáž

Poté nastal den D. Věděli jsme, co nás čeká, takže jsme se obrnili trpělivostí a vyrazili. Pan domácí už nás netrpělivě vyhlížel a přivítal nás s provinilým výrazem. Dali jsme se do práce. Montáž postupovala pomalu, každý krok bylo potřeba několikrát zvážit a vše se muselo několikrát měřit. Řešily se milimetry a nebyl prostor na chyby. Místo jednoduchého osazení jednotek, které bychom standardně stihli během jednoho dopoledne, jsme museli zjistit, která trubka je která, propípat kabely, uříznout konzoli a namontovat novou a nepočítaně dalších podobných „radostí“. Kondenzáty se musely opatrně obsekat, abychom je dostali do spádu. V jednom případě bylo ale stejně nutné použít čerpadlo. Vše jsme uvnitř pokojů pečlivě připravili a následně namontovali jednotky.

Jako poslední přišel na řadu největší oříšek, montáž venkovní jednotky. Po uříznutí již profoukané trubky jsme zjistili, že autor přípravy zapomněl trubky zajistit proti vniknutí hmyzu a dalších nečistot, takže přímo v místě řezu jsme uvnitř potrubí objevili hmyzí kuklu. Taková nepříjemnost může celé zařízení ve vteřině zničit. Pan domácí byl opět o něco blíže k infarktu. Trubky jsme tedy museli uříznout, co nejdál to šlo, abychom si byli jistí, že nás už další podobné překvapení nečeká, ale zároveň ještě tak, abychom mohli jednotku správně zapojit. Blížil se večer a s ním i náš boj ke konci.

Montáž jedné špatně provedené přípravy - kabely

Vakuování odhalilo další problém

Vše bylo zapojeno, jak mělo být, a zbývalo už jen vakuování, tedy i ověření těsnosti a průchodnosti celého systému. Připojili jsme tedy hadice a plni očekávání začali vakuovat. Společně s panem domácím jsme očekávali nejistý výsledek vakuové zkoušky. A pak to přišlo. Po vypnutí vývěvy se stalo to, co si nikdo z přítomných nepřál, vakuum se snižovalo. Další problém byl na světě. Pana domácího braly mdloby z představy, že se budou muset všechny rozvody dělat znovu, a tedy bude muset celý dům rozvrtat a rozbít, anebo že bude mít ve svých pokojích tažené kilometry nevzhledných lišt. Nás pro změnu braly mdloby z toho, že budeme muset zkontrolovat všechny spoje a zjistit místo úniku a modlili se, aby nebyl někde na trase. Vzhledem k tomu, že již byl večer, i v rámci bezpečnosti jsme se s klientem dohodli, že hledání příčiny problému necháme na další den.

Štěstí v neštěstí

Druhý den jsme se dali do kontroly a doufali, že je únik způsobený vadným svárem nebo jinou podobně opravitelnou chybou a nepůjde například o trubky ve zdech propíchnuté šrouby, jak se nám již v minulosti stalo. V takovém případě by byla oprava nemožná a došlo by na nejhorší noční můru pana domácího. Dali jsme se tedy do kontroly všech svár u vnitřních jednotek. Nicméně naši technici svařovat umí a únik jsme nezjistili.

Poslední variantou tak byly spoje u venkovní jednotky. Všichni jsme se modlili, aby se potvrdila chyba právě tam. Naštěstí se na nás konečně usmálo štěstí a ukázalo se, že při přípravě byly použity tenkostěnné trubky, které v kombinaci s povětrnostními vlivy způsobily netěsnost. Staré trubky tedy byly uřezányna stávající přípravu byly navařeny nové. Vše bylo znovu zapojeno a zavakuováno, tentokrát již bez problémů. Zařízení bylo uvedeno do provozu. Pak se ozvala obrovská rána, to majiteli spadl kámen ze srdce 😊. Jednotky začaly chladit a celé moratorium tak úspěšně skončilo.

Ponaučení pro příště

Pan domácí by nám jistě dal za pravdu, že příště by si takový zážitek, kdy o funkčnosti celého jeho chladícího systému rozhodovala vrtkavá štěstěna a um našich montérů, nechal určitě ujít. Kdyby měl druhou možnost, určitě by lépe vybíral, kdo mu přípravu udělá a po dobré zkušenosti s námi, by ji raději zadal přímo nám, a to i v případě, že by za ni měl dát o pár tisíc korun navíc za pořádné materiály a vhodný funkční návrh tras. Nikdo mu už totiž nenahradí ušlou mzdu za zbytečné volno v práci, ani investice navíc za nutnost použití čerpadla, řezání a montáž nové konzole, navařování nových venkovních trubek či práci techniků, kteří při montáži strávili minimálně 3x více času, než bylo nutné. A to už vůbec nemluvíme o bezesných nocích tohoto klienta a nervech, jak vše dopadne.

Proto vám na základě tohoto odstrašujícího příkladu doporučujeme nechat si udělat přípravu od těch, kteří montáži rozumí a ví, jak přípravu zafixovat i pro případ odložené montáže jednotek.

Pokud si vyberete nás, o vše se postaráme. Kontaktujte nás! Více informací o přípravě pro montáž klimatizace najdete zde.

Modely klimatizací, které levně vytopí Váš byt i dům

 • Nejvyšší energetická účinnost (A+++)
 • za hodinu topení zaplatíte 0,65 Kč
 • Plazmový filtr zachycující viry a bakterie
 • Super ionizátor vzduchu
 • Omyvatelný prachový filtr
 • Tichý režim – vnitřní jednotka klimatizace od 20 dB

Více infomací ...

 • Energetická účinnost A+++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,69 Kč
 • Nový “hranatý” nadčasový design, matný povrch
 • Systém HADA CARE pro zajištění proudění vzduchu bez průvanu v místnosti
 • 3D distribuce vzduchu (u jednotek od 5 kW)
 • Nejtišší vnitřní jednotka (ztlumení až do 19 dB)
 • Nejtišší venkovní jednotka (ztlumení až na 38 dB)
 • Ultra pure filtr
 • Funkce Krb (podpora ventilace krbu)

Více informací ...

 • Nejnižší výkon, už od 2 kW!
 • Vyšší energetická účinnost chlazení A++
 • za hodinu topení zaplatíte 0,83 Kč
 • Funkce ztišení vnitřní i venkovní jednotky
 • Tichá venkovní jednotka s nižšími vibracemi (-4 dB)
 • Tichá vnitřní jednotka klimatizace do 19 dB
 • Funkce nuceného odtávání

Více informací ...

 • Třída účinnosti A+++
 • Dokonalá filtrace vzduchu: prachový filtr, generátor ozonu a Ultra Pure filtr
 • HADA CareFlow – dokonalé a příjemné proudění vzduchu „bez průvanu“
 • Nízká hlučnost vnitřní jednotky 19 dB
 • Hlučnost venkovní jednotky 37 dB
 • Unikátní koncepce a design
 • První jednotka na trhu s textilním pláštěm

Více informací ...

Nevíte pro jakou klimatizaci se rozhodnout?

Vaši odborní poradci

Mgr. Monika Pencová, Dis
Petr Ovísek

 +420 774 453 355
info@klimatizace-hustopece.cz

Poslat nezávaznou poptávku

Zdarma Vám pošleme cenovou nabídku.

Mohlo by Vás zajímat:

Klimatizace Brno

Klimatizace Brno

Zvažujete, že si koupíte klimatizaci a hledáte vhodného dodavatele? Montujeme klimatizace v Brně a okolí, specializujeme se na montáže do panelových a podkrovních bytů. Navíc poskytujeme nadstandardní záruku 7 let.

číst více
Novinka na trhu TOSHIBA HAORI

Novinka na trhu TOSHIBA HAORI

Novinka roku 2021 | Toshiba Haori první klimatizace s textilním potahem. Třída A+++ dokonale chladí ale také topí to vše téměř neslyšně a úsporně. Navíc s prodlouženou zárukou 7 let. Máte rádi designové klimatizace? Tuhle novinku si nemůžete nechat ujít.

číst více
Jak probíhá stavební příprava pro montáž klimatizace krok po kroku?

Jak probíhá stavební příprava pro montáž klimatizace krok po kroku?

Stejně jako rozvody vody, odpadů či elektřiny potřebuje i klimatizace svoji předpřípravu. Stavební přípravou pro montáž klimatizace se vyhnete v interiéru viditelným lištám a trubkám. Navíc pokud využijete speciální box, budete moci klimatizaci namontovat i až za několik roků. Jak konkrétně probíhá příprava pro montáž klimatizace krok po kroku?

číst více