Srovnání klimatizací podle SCOP

Evropská unie v rámci trvalého zlepšování životní úrovně svých občanů přichází  s rozumnými požadavky jako je třeba i energetický štítek. Když si půjdete koupit lednici, mrazák či pračku, už podvědomě hledáte energetický štítek, tedy ty nejlepší energetické hodnoty daného zařízení. Stejně tak to je i u klimatizace.

Abyste si mohli klimatizaci vybírat podle jednoduchých kritérií, naleznete na nových energetických štítcích označení SEER a SCOP.

Čím je hodnota SCOP vyšší, tím účinnější je tepelné čerpadlo a tedy i tím méně elektřiny klimatizace spotřebuje.

SCOP klimatizace sezónní topný faktor

SCOP (Seasonal Coefficient of Perfomance), tedy sezónní topný faktor vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku. Hodnota souvisí s topením klimatizace.

Hodnota SCOP se stanovuje na základě dat testovaných na příslušných jednotkách a z klimatických dat.

SEER klimatizace, SCOP klimatizace

Zjednodušeně se dá říci, že se v laboratoři určí topný faktor například při teplotě 5 °C, z klimatických dat se zjistí, kolik hodin za rok tato teplota trvá, a následně se vypočte vyrobená a spotřebovaná energie. Průměrný roční topný faktor SCOP je udáván podle normy EN 14 825.

Konkrétně například hodnota SCOP 5,2 znamená, že tepelné čerpadlo spotřebuje 1 kWh elektrické energie na to, aby vyrobilo 5,2 kWh energie tepelné, tedy na 1 kW dodané elektrické energie vyprodukuje 5,2 kW tepelné energie, kterou využije pro vytápění prostor.

Která klimatizace má nejlepší SCOP?

Nejvyšší hodnotou SCOP, konkrétně hodnotu SCOP 5,2, můžete nalézt u klimatizace Toshiba Daiseikai 9 o výkonu 2,5 kW. Jednotka se může pyšnit také hodnotou SEER 10,6, a proto se podle energetického štítku řadí do energetické třídy A+++. Klimatizaci Toshiba Daiseikai 9 si můžete nechat namontovat právě od nás. Více informací o jednotce naleznete na odkazu TOSHIBA DAISEIKAI.