Srovnání klimatizací podle SCOP

Evropská unie v rámci trvalého zlepšování životní úrovně svých občanů přichází s rozumnými požadavky, jako je třeba i energetický štítek. Když kupujete lednici, mrazničku či pračku, už podvědomě hledáte energetický štítek, tedy vybíráte zařízení podle energetické hodnoty. Stejně tak to je i u klimatizace.

Abyste si mohli klimatizaci vybírat podle jednoduchých kritérií, naleznete na nových energetických štítcích označení SEER a SCOP.

Čím je hodnota SCOP vyšší, tím účinnější je tepelné čerpadlo a tím méně elektřiny klimatizace spotřebuje.

SCOP klimatizace sezónní topný faktor

SCOP (Seasonal Coefficient of Perfomance), tedy sezónní topný faktor vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku. Hodnota souvisí s topením klimatizace.

Hodnota SCOP se sestavuje z dat zjištěných na příslušných jednotkách a z klimatických dat. Průměrný roční topný faktor SCOP je udáván podle normy EN 14 825.

Konkrétně například SCOP 5,2 znamená, že tepelné čerpadlo spotřebuje 1 kWh elektrické energie na to, aby vyrobilo 5,2 kWh energie tepelné.

Která klimatizace má nejlepší SCOP?

Nejúčinnější klimatizace třídy A+++ mají SCOP 5,1 a více. Mezi špičku patří například klimatizace Toshiba Daiseikai 9 o výkonu 2,5 kW se SCOP 5,2, která spotřebuje 1 kWh elektrické energie na to, aby vyrobila 5,2 kWh energie tepelné. Lze tedy říci, že tato klimatizace průměrně vyrobí 5,2× více energie, než jí sama spotřebuje. Průměrně znamená, že může vyrobit energie ještě více. Obzvláště tehdy, pokud je dobře navržena a namontována.

Jak jsou na tom klimatizace v porovnání s jinými topnými zdroji?

U některých zařízení SCOP těžko dohledáte. Proč? Protože nevyrobí žádnou energii navíc a fungují ztrátovým způsobem.

Například:

 • Přímotop na výkon 3 kW spotřebuje 3 kWh a má tedy SCOP cca 1, nevyrobí žádnou energii navíc.
 • Topná spirála uvnitř tepelného čerpadla vzduch-voda na výkon 3 kW spotřebuje 3 kWh a má tedy SCOP cca 1, nevyrobí žádnou energii navíc.
 • Elektrokotel o výkonu 9 kW spotřebuje 9 kWh a má tedy SCOP cca 1, nevyrobí žádnou energii navíc.
 • Topný panel o výkonu 0,7 kW spotřebuje 0,7 kW a má tedy SCOP cca 1, nevyrobí žádnou energii navíc.

Střední třída Toshiba Shorai Edge o výkonu 2,5 kw má SCOP 5,1. Vyrobí 5,1× více energie, než spotřebuje. Oproti:

 • přímotopu,
 • topné spirále,
 • elektrokotlu,
 • topnému panelu

Tato klimatizace Toshiba Shorai Edge o výkonu 2,5 kw 5,1 x účinnější!

SEER klimatizace, SCOP klimatizace

Základní třída Toshiba Seyia (nově od r. 2022) o výkonu 2,5 kw má SCOP 4,6 a tedy vyrobí 4,6× více energie než spotřebuje. Oproti:

 • přímotopu,
 • topné spirále,
 • elektrokotlu,
 • topnému panelu

je i nejlevnější jednotka od Toshiba Seyia (nově od r. 2022) o výkonu 2,5 kW 4,6 x účinnější!

Topení s klimatizací nebo tepelnými čerpadly vzduch voda - srovnání SCOP

V souvislosti s drahými energiemi se lidé honí za drahými tepelnými čerpadly vzduch-voda, aby se doma ohřáli. Jsou tepelná čerpadla efektivnější než naše klimatizace?

Vůbec nejvyšší hodnotu u tepelných čerpadel SCOP 5,16 jsme našli u tepelného čerpadla IVT AIR X. Toto tepelné čerpadlo ohřívá vodu, která pak topí dál. Jedná se o jedno z nejúčinnějších tepelných čerpadel vzduch-voda na trhu.

Oproti tomuto tepelnému čerpadlu vzduch-voda topí klimatizace Toshiba Daiseikai 9 o výkonu 2,5 kW se SCOP 5,2 o 1 % lépe.

Většina tepelných čerpadel vzduch-voda však má daleko menší účinnost a jejich sezónní topný faktor je okolo 4.

Například oproti tepelnému čerpadlu vzduch-voda od firmy Stiebel Eltron HPA-O 8 CS Plus se SCOP 4,5 je:

Tepelné čerpadlo od firmy NIBE F2120-8 při ohřevu vody na 35 °C (použitelné max. do podlahového topení, na vytopení radiátorů je to málo) má SCOP 4,8. Pakliže chceme mít vodu o 55 °C, klesá SCOP NIBE F2120-8 na 3,75. V tomto případě je pak:

Co když do radiátorů potřebujeme vodu o teplotě 75 °C? To spousta prodejců tepelných čerpadel neříká, ale k tepelnému čerpadlu je potom nutné spínat i topnou spirálu na ohřev vody, která má SCOP 1 a je to neúsporné řešení..

Pokud tedy vezmete v úvahu, že klimatizaci můžete pořídit okolo 50.000 Kč, zatímco jedno tepelné čerpadlo vzduch-voda stojí v rozmezí cca 160.000 Kč – 450.000 Kč, topení klimatizací vychází výrazně levněji. Navíc topení tepelným čerpadlem je o 28 % méně účinné a při ohřevu vody na vyšší teplotu budete muset navíc topit topnou spirálou se SCOP 1.

Neváhejte a nechte si zdarma a nezávazně zpracovat cenovou nabídku. Zjistěte konkrétně, jak můžete ušetřit na topení

Kontaktní formulář

  Příloha (max. 5 MB, formát jpg, jpeg, pdf, zip, rar):

  Není vám něco jasného nebo máte další otázky? Spojte se s námi rovnou na telefonu +420 774 453 355!

  Klimatizace-Hustopeče®