Jednou jsem jel na prohlídku k zákazníkovi, kde dle informací měla být již hotová příprava. Ve dveřích mě přivítal milý mladý pan domácí a pozval mě nahoru do pokojů, kde se měly montovat jednotky. Cestou po schodech mi nadšeně povídal o tom, jak si montáž představuje, kam by si přál umístit jakou jednotku a jak má vše připravené a namyšlené. Dle všeho rozumně uvažující technicky založený člověk, který měl rámcově představu co očekává a chce. Poté jsme dorazili do prvního pokoje a nastal šok. Na první pohled jsem věděl, že tohle nebude snadné.

Konkurenční příprava v šíleném stavu

Příprava realizovaná konkurencí byla snad 10 let stará. Trubky celou dobu trčely ze zdí, vesele si korodovaly a děti si na ně věšely hračky. Kondenzáty v protispádu, o trasách vedení nevěděl už dávno nikdo nic. Venku byla konzole namontovaná pod fasádou, samozřejmě na rozteč, kterou dávno žádný výrobce nedělá. Potrubí venku bylo dočista holé a zkorodované, navíc v něm už dávno měl hnízda hmyz. Vše bylo navíc spletené dohromady společně s kabely, prostě totální chaos.

Zákazníka jsem samozřejmě průběžně informoval o všem, co je špatně a jeho původně optimistický výraz ve tváři s mírou špatných zpráv postupně vadl. Vidinu toho, že si konečně našetřil na klimatizace a doma tak nebude mít celé léto vedro vystřídaly obavy. Co když budou trubky někde ve zdi narušené? Co když se nám ucpané trubky nepovede zprovoznit? Nastalou deziluzi mírnil jen fakt, že jsme průběžně konzultovali možná řešení nápravy tak, aby investice do přípravy, kterou udělal před 10 lety nepřišla úplně vniveč. Reklamace tak staré přípravy samozřejmě nepřipadala v úvahu, museli jsme tedy improvizovat a něco vymyslet. Nakonec jsem odjížděl ze schůzky s plným telefonem fotek a plnou hlavou myšlenek, jak to sakra na něco takového namontujeme aby to fungovalo?

Všechna úskalí jsme museli důkladně zvážit a nabídnout klientovi vhodné řešení. Bohužel vzhledem ke stavu přípravy jsme nebyli schopni garantovat funkčnost zařízení, s čímž byl klient dopředu seznámen a byl důrazně varován o možných důsledcích. Nechat si však celý dům rozvrtat a rozmlátit a vyhodit peníze za přípravu oknem pro něj byla natolik neakceptovatelná varianta, že se rozhodl jít do rizika a využít původní přípravu i když možnost že to dopadne špatně, něco se pokazí a celá instalace se bude muset dělat úplně znova byla tak 50:50.

Nelehká a komplikovaná montáž

A pak nastal den D. Věděli jsme co nás čeká, takže jsme se obrnili trpělivostí a vyrazili. Pan domácí už nás netrpělivě vyhlížel a s výrazem mírného provinění nás uvítal. Dali jsme se do díla. Montáž se táhla, každý krok bylo potřeba několikrát zvážit, vše se muselo několikrát měřit. Hrálo se na milimetry a nebyl prostor na chyby. Místo jednoduchého osazení jednotek, které bychom jinak stihli během dopoledne jsme museli zjistit, která trubka je která, propípat kabely, uříznout konzoli a namontovat novou a nepočítaně dalších podobných radostí. Kondenzáty se musely opatrně obsekávat abychom je dostali do spádu, ale v jednom případě bylo stejně nutné použít čerpadlo. Vše jsme uvnitř pokojů pomalu pečlivě udělali a namontovali jednotky. Jako poslední přišel na řadu největší oříšek, montáž venkovní jednotky. Při uříznutí již profoukané trubky jsme zjistili, že ten kdo přípravu kdysi dělal zapomněl trubky zajistit proti vniknutí hmyzu a dalších nečistot a přímo v místě řezu jsme objevili hmyzí kuklu uvnitř potrubí. To, že podobná věc může celé zařízení ve vteřině zlikvidovat asi nemusíme nijak výrazně zdůrazňovat. Panu domácímu jsme řez ukázali a byl opět o něco blíže k infarktu. Trubky jsme tedy museli uříznout co nejdál to šlo abychom si byli jistí, že nás další podobné překvapení nečeká, ale zároveň tak abychom mohli jednotku správně zapojit. Blížil se večer, slunce pálilo a boj se blížil ke konci. Vše bylo zapojeno jak má a zbývalo jen vakuování. Připojili jsme tedy hadice a začali plni očekávání vakuovat. Výsledek byl nejistý. Společně s panem domácím jsme očekávali výsledek vakuové zkoušky a pak to přišlo. Po vypnutí vývěvy se stalo to, co si nikdo z přítomných nepřál. Vakuum padalo. Pana domácího braly mdloby z představy, že se budou muset všechny rozvody dělat znova, že bude muset celý dům rozvrtat a rozbít a nebo že bude mít v krásných nových pokojích taženy kilometry lišt. A nás zase braly mdloby z toho, že teď musíme zkontrolovat všechny spoje a zjistit místo úniku. Nedej bože, kdyby byl někde na trase. Jelikož již byl večer a celé odpoledne jsme dělali na střeše na přímém slunci uprostřed léta dohodli jsme se, že v rámci bezpečnosti se už nebudeme do ničeho pouštět a vše necháme na další den.

Druhý den jsme opět přijeli a dali se do kontroly doufajíce, že snad bude únik skrze vadný svár nebo něco podobného opravitelného a nebudou například propíchlé trubky ve zdech šrouby jak se nám to stalo už na jiných akcích. V takovém případě by byla oprava nemožná a došlo by na nejhorší noční můru pana domácího. Dali jsme se tedy do kontroly a všechny sváry u vnitřních jednotek prohlédli. Bohužel svařovat naši technici umí a únik nebyl zjištěn. Poslední volbou tak byly spoje u venkovní jednotky. Asi nemusíme dodávat, že se všichni modlili, aby se potvrdilo že se právě tam nachází chyba. Naštěstí se na nás konečně usmálo štěstí a ukázalo se, že při přípravě byly použity tenkostěnné trubky které v kombinaci s povětrnostními vlivy způsobily netěstnost. Staré trubky tedy byly uřezány a na stávající přípravu byly navařeny nové, což byla taky velmi příjemná práce vzhledem k umístění venkovní jednotky na střeše, a vše bylo znova zapojeno a zvakuováno. Teď již úspěšně. Zařízení bylo uvedeno do provozu a ozvala se obrovská rána. To majiteli spadl kámen ze srdce. Jednotky začaly chladit a celé moratorium tak úspěšně skončilo.

Ponaučení pro příště

Řekli bychom, že kdyby si měl pan majitel příště vybrat, kdo mu přípravu udělá a jestli chce takový zážitek, kdy o funkčnosti v podstatě rozhodovala vrtkavá štěstěna a um našich montérů, opakovat tak by si raději nechal přípravu udělat od nás. A to i v případě, že by za ni měl dát o pár tisíc korun navíc za pořádné materiály a vhodný funkční návrh tras. To, že si musel kvůli montáži brát v práci zbytečné volno, že se muselo použít čerpadlo, řezat konzole, montovat nová, že se musely navařit venku nové trubky, že na montáži strávili technici minimálně 3x více času, který něco stál a ty nervy a bezesné noci jako bonus, to mu totiž asi nikdo zpětně neproplatil.

Vemte si z podobných případů odstrašující příklad a nechte si udělat přípravu od těch, kteří jí rozumí. Kontaktujte nás a my se o vše postaráme!