Levné topení

Klimatizační jednotka je svým principem fungování vlastně tepelné čerpadlo se systémem vzduch – vzduch. Proč se jedná o levné topení? Protože dokáže vyprodukovat několikanásobně více tepla, než kolik je potřeba dodat elektrické energie pro její provoz.

Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, čímž dochází k tomu, že vnitřní jednotka topí. Tento způsob topení patří mezi nejefektivnější, nejekonomičtější, ale především nejekologičtější způsoby topení vůbec. Při topení klimatizace platíte pouze elektrickou energii, která pohybuje tepelným čerpadlem (kompresorem) a ventilátorem klimatizace. Teplo pak vlastně vzniká pomocí tohoto principu pouze za cenu oné přijaté energie, což je cenově velmi výhodné. Navíc vám prostory ve srovnání s jinými způsoby topení vytopí velmi rychle – již doslova během pár minut dosáhnete požadované teploty.

Jedná se tedy o levné topení, které navíc v létě využijete i k vychlazení prostor. Přináší ale i řadu dalších výhod jako je nejvyšší energetická účinnost (A+++), ionizátor vzduchu nebo možnost čištění vzduchu pomocí elektrostatického plazmového filtru, který je schopný zachytit i ty nejmenší částice virů a bakterií, například i koronaviru. To vše umí klimatizace Toshiba Daiseikai.

Toshiba Daiseikai vs. přímotop a infrapanel

Jak výhodné je topit klimatizací, přímotopem nebo infrapanelem? Naše srovnání vám ukáže rozdíly v nákladech na jednotlivé typy vytápění.

Srovnání topení klimatizací, přímotopem a infrapanely

Srovnáváme klimatizaci, přímotop a infrapanely o zhruba stejném výkonu topení 3 kW, které dokáží vytopit prostor o rozloze asi 80 m3. Infrapanely mají menší výkonnost, proto na vytopení stejného prostoru a dosažení výkonu cca 3 kW jsou zapotřebí hned 4 tyto panely.

Z  tabulky na první pohled vyplývá, že klimatizace představuje opravdu levné topení. Její provoz vás vyjde 5x levněji než provoz přímotopu nebo infrapaneluMěsíčně na nákladech ušetříte více něž 3 000 Kč!

Níže najdete vysvětlení, které konkrétní zařízení jsme srovnali a jak jsme se uvedených čísel dopočítali.

Klimatizace Toshiba Daiseikai 9

Toshiba Daiseikai vnitřní a venkovní jednotka + ovladač

Model o výkonu 2,5 kW (chlazení) má výkon pro topení až 3,2 kW a je vhodný do místnosti až 80 m³. V nabídce jsou ale i další dva výkonnější modely pro větší místnosti.

Náklady na topení klimatizací Toshiba Daiseikai 9:

  • při nastavení na nejnižší příkon topení, tj. 0,15 kW a při aktuální průměrné ceně elektřiny 4,34 Kč/ kWh (2020), vás hodina topení vyjde na 0,65 Kč. Za průměrných 10 hodin provozu topení klimatizace denně budou náklady 6,5 Kč/ den. Za měsíční (prům. 30 dní) používání klimatizace na nejnižší výkon tedy zaplatíte 195 Kč.
  • Při běhu klimatizace na nejvyšší příkon topení, který je 1,55 kW, vás vyjde hodina topení na 6,73 Kč a denní náklady na 67,3 Kč. Měsíc topení klimatizací na nejvyšší příkon by vás pak vyšel na 2 018 Kč. Nicméně nejvyšší příkon nikdy nebudete používat dlouhou dobu. Využijete jej na rychlé vytopení místnosti a následně ho ztlumíte na standardní nebo nízký příkon.
  • Pokud bychom náklady počítali se jmenovitým příkonem (tedy tím, který se uvádí na štítku a jedná se o průměrnou provozní hodnotu), který je 0,60 kW, pak vás hodina topení vyjde na 2,60 Kč a topení za den na 26 Kč. Měsíční náklady na topení budou 781 korun.

Přímotop

Přímotop AEG

Např. AEG CNS 300 TREND U

Jedná se o elektrický přímotopný konvektor, který se stejně jako klimatizace upevňuje na stěnu. Využitelný je pouze pro topení. Vystačit by měl na vytopení místnosti až do 115 m3.

Jeho tepelný výkonpříkon je 3 kW. Při průměrné ceně elektřiny 4,34 Kč/ kWh zaplatíte za hodinu provozu přímotopu 13 Kč. Při topení 10 hodin denně vás provoz tohoto přímotopu bude stát 130,2 Kč/ den a za měsíc každodenního používání zaplatíte 3 906 Kč!

Topný infrapanel

Topný infrapanel SunDirect 4x

Např. SunDirect IR topný panel PE 700 Plus

Infrapanel, tedy infračervený topný panel, se montuje také na stěnu. Jeho výkony bývají nižší než u klimatizací a přímotopů, tenhle má např. 700 kW a vytopí místnost do rozměru cca 16 m³. Abyste tedy dosáhli stejného tepelného výkonu cca 3 kW (a vytopení místnosti o cca 80 m3), museli byste si pořídit hned 4 tyto panely. Při rozměru 120 X 60 cm jistě nebude snadné je v místnosti umístit, nehledě na pořizovací náklady.

Tepelný výkon i příkon 4 těchto panelů dá v součtu 2,8 kW – tedy cca 3 kW pro naše srovnání. Při průměrné ceně elektřiny 4,34 Kč/ kWh zaplatíte za hodinu provozu těchto infrapanelů 13 Kč. Při průměrném topení 10 hodin denně vás jejich provoz vyjde na 130,2 Kč/ den a za měsíc každodenního používání pak 3 906 Kč!

Z tohoto jednoduchého srovnání tedy vyplývá, že klimatizace je levné topení. Její provoz  vás vyjde 5x levněji než provoz přímotopu nebo infrapanelu. Měsíčně na nákladech ušetříte více něž 3 000 Kč!

Srovnání v dlouhodobém horizontu

Na klimatizaci Toshiba Daiseikai poskytujeme 7letou záruku. Její koupí tedy získáte jistotu, že vám klimatizace bude fungovat bez problémů minimálně 7 let. U běžných spotřebičů, jakými jsou i přímotop nebo infrapanel, bývá záruka většinou 2–3 roky. Poté již garanci bezproblémového chodu nemáte.

Srovnejme si tedy provoz klimatizace, přímotopu a infrapanelů v horizontu 7 let, včetně zahrnutí nákladů na pořízení. Infrapanel je zahrnut pro srovnatelné hodnoty 4x (díky nižším výkonům – viz vysvětlení výše) a výsledný příkon je zaokrouhlen na 3 kW pro lepší srovnání s přímotopem. Náklady jsou počítány s aktuální průměrnou cenou elektřiny 4,34 Kč/ kWh (2020). Pořizovací náklady přímotopu a infrapanelů představují aktuální průměrné ceny na trhu (2020).

Srovnání topení klimatizací, přímotopem a infrapanely dlouhodobě

Ze srovnání jasně vyplývá, že při 5x nižší spotřebě klimatizace oproti přímotopu i infrapanelům bude úspora za celou zimu (7 měsíců sezóny) činit více než 20 000 Kč! I při započtení pořizovacích nákladů vychází klimatizace jako nejvýhodnější – úspora během 7 let, tedy během celé doby záruky klimatizace, bude ve srovnání s přímotopem téměř 120 000 Kč a ve srovnání se čtyřmi infrapanely dokonce necelých 135 000 korun!

Ještě váháte nad pořízením klimatizace? Zvažte i další výhody úsporné klimatizace Toshiba Daiseikai » jako je vysoká energetická účinnost (A+++), levné chlazení v létě, důkladné čištění vzduchu plasmovým filtrem, osvěžení vzduchu ionizátorem, tichý režim pro nerušený spánek, eco provoz, samočistící funkce, časovač provozu a řada dalšího.