“Už několik let se setkáváme s teplým počasím a spousta z nás si pořídila svou klimatizaci do domu, bytu nebo i podnikatelé do svých kanceláří. Kolik vlastně takový provoz klimatizací stojí?”

“Čím se v létě doma ochladit a jak ušetřit?”

 

V první řadě každý z nás určitě, z důvodu ušetřit, sáhne po klasické variantě, kterou je klasický větrák do domácnosti. 

Výhodou takového větráku je určitě jeho velikost, tudíž dobrá skladnost, pořizovací cena a především jeho cena za provoz. Provoz větráku s běžným příkonem 50 W nás vyjde přibližně na 1 Kč za jeden den. U silnějších a dražších větráku si připlatíme za provoz a to až na 90 Kč za měsíc, stejně jako některé druhy klimatizací. Velikou nevýhodou je jeho neustále přesouvání do prostoru kde právě chceme být a to, že ,,prochladit“ o hodně menší prostor.

Na druhém místě se pohybuje tzv. přenosná klimatizace. Pořizovací cena klimatizace je takřka podobná či dražší než u klasické nástěnné klimatizace a její provoz je i poměrně dražší. Za jeden den studeného vzduchu si zaplatíme 23 Kč (u klimatizace cca 4 Kč) a za měsíc 708 Kč. Obrovskou nevýhodou je určitě její hluk, velikost a hlavně nepraktické vedení rozměrného potrubí ven.

Nástěnná klimatizace

Výhody klimatizačních jednotek: široký výběr, instalace na zeď, balkon či střechu, cena za provoz, možnosti designu, dálkové ovládání či ovládání přes telefon nebo tablet, tichý provoz a dlouholetá životnost. Zaměřme se konkrétně na provoz klimatizace:

Dle tabulek se přesvědčíte o tom, že provoz klimatizace není vůbec drahou záležitostí. Naopak, v porovnání s jinými typy jednotek či jinými chladícími variantami si i dle výkonu můžete porovnat, že někdy je lepší si pořídit výkonnější jednotku a to z toho důvodu, že poté ušetříte na provozu klimatizace. ( Suzumi Plus 3,5 kW nás měsíčně vyjde na 112 Kč a každý by očekával,že provoz výkonnější jednotky, která má 4,5 kW výkonu, bude dražší, naopak jednotka o 4,5 kW chladícího výkonu nás vyjde měsíčně na 112 Kč).